Wizyta Pary Prezydenckiej w SGSP z okazji akcji Narodowe Czytanie 2019
Mój ojciec tymczasem zeskoczył elastycznie z prześcieradła i wstrząsnąwszy z chrzęstem blaszane skorupy, stanął na czele oddziału, który, odpadając dwójkami, rozwinął się podczas marszu w długi rząd i oddalał się powoli ciemnym szpalerem tłumu, błyszcząc mosiężnymi puszkami kasków.
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
W minioną sobotę (7 września br.) odbył się finał akcji Narodowe Czytanie 2019. Podczas tegorocznej odsłony Para Prezydencka zaproponowała do czytania wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury – Nowele polskie. W związku z tą okazją, po inauguracji akcji w Ogrodzie Saskim w Warszawie, Szkołę Główną Służby Pożarniczej odwiedziła Para Prezydencka – Pani Agata Kornhauser-Duda i Pan Andrzej Duda. Wraz z Rektorem-Komendantem Panem nadbryg. dr. hab. inż. Pawłem Kępką, prof. uczelni i przedstawicielami Uczelni wspólnie czytali nowelę Sachem Henryka Sienkiewicza.
Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem lektur:
- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
- Dym – Maria Konopnicka
- Katarynka – Bolesław Prus
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Stanisław Reymont
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
- Sachem – Henryk Sienkiewicz
- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Spotkanie w szczególny sposób przeniosło nas w przestrzeń historyczną, zwracając uwagę na to, co tworzy polskie dziedzictwo i polską tradycję. Są to wybrane teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.
Nowela «Sachem», czytana właśnie tutaj, ma podwójny wymiar, bo przecież jakkolwiek by było, jest to nowela opowiadająca o straszliwej pacyfikacji, której dokonali niemieccy osadnicy, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych, na ludziach, których to była ziemia, którzy byli jej użytkownikami, którzy tam żyli.
Także i ten budynek widział kiedyś pacyfikację, w innych warunkach, w innych okolicznościach, oczywiście o innym charakterze, ale też widział cierpienie, też widział trwogę, też widział niebezpieczeństwo. To Państwa koledzy, o półtora pokolenia starsi, tutaj kiedyś strajkowali, aby nie musieli wyjść przeciwko swoim rodakom, swoim pobratymcom i z nimi walczyć. Nie chcieli, żeby w tamtych czasach, czasach komunizmu, który na szczęście udało się obalić, aby ich szkoła była objęta ustawą o szkolnictwie wojskowym, chcieli, żeby była objęta ustawą o szkolnictwie wyższym.
Gdyby była objęta ustawą o szkolnictwie wojskowym, wówczas, jak wszyscy studenci szkół wojskowych, mogliby zostać zmuszeni do tego, by wyjść na ulice przeciwko ludziom. A wychodzili z założenia, że są strażakami, czyli są ludźmi, którzy niosą pomoc innym, a nie występują przeciwko nim. Dlatego to jest szczególne miejsce, żeby czytać «Sachema» i mówić o wartościach, a o wartościach jest właśnie ta nowela.
– zaznaczył w przemówieniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.
Zdjęcia: Creator Studio. Bartek Trzeszkowski