Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada

 

Odzyskanie przez Polskę niepodległości stało się inspiracją do wspólnego świętowania oraz zaznaczenia, jak istotną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej odgrywają wartości szczególnie ważne w życiu Polaków: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność. „W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej” – podaje Biuro Programu „Niepodległa”, koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (www.niepodlegla.gov.pl).

11 listopada 2019 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) odbył się apel z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Rektorowi-Komendantowi SGSP Panu nadbryg. dr. hab. inż. Pawłowi Kępce, prof. uczelni przez dowódcę uroczystości Pana bryg. Sławomira Klimka. Następnie uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt oraz wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Kompania Reprezentacyjna Państwowej Straży Pożarnej (KR PSP), w której skład wchodzą strażacy w służbie stałej i w służbie kandydackiej z SGSP, brała udział w wybranych punktach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w których udziałem zaszczycił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (RP) Pan Andrzej Duda z przedstawicielami administracji rządowej i władzami kościelnymi. Dowódcą warty był Pan kpt. Michał Misterka, natomiast dowódcą pocztu sztandarowego był Pan kpt. Kamil Czernek. Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w ramach akcji Niepodległa do hymnu! uczestnicy uroczystości wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Jednym z punktów obchodów była Odprawa Wart połączona z Niepodległościowym Apelem Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza, aby uczcić pamięć wszystkich Rodaków, którzy walczyli o niepodległość Polski. W uroczystości uczestniczył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) Pan Mariusz Kamiński. W trakcie tego wyjątkowego dnia złożono wieńce pod pomnikami Ojców Niepodległości, nadano odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu, odprawiono Mszę Świętą za Ojczyznę oraz śpiewano pieśni patriotyczne.

Jednocześnie przedstawiciele naszej Uczelni wystartowali w jednym z największych biegów ulicznych w Polsce – 31. Biegu Niepodległości, który jest ostatnim i zarazem największym biegiem z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Nasi reprezentanci uczcili na sportowo 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, mając do pokonania dystans 10 km. Zawodnicy biegu ustawiają się na starcie w dwóch kolumnach – w koszulkach białych i czerwonych, tworząc najdłuższą flagę Polski.

Przywołując waleczność Polaków i miłość do ojczyzny w drodze do suwerenności, należy podkreślić udział strażaków w odzyskiwaniu niepodległości i kształtowaniu wiary podczas codziennej służby. Sylwetki takich nestorów polskiego pożarnictwa jak kpt. Józefa Hłasko, kpt. Józefa Tuliszkowskiego czy druha Bolesława Chomicza zostały przedstawione w publikacji „Straże pożarne województwa mazowieckiego w walce o niepodległość Polski”, dostępnej do pobrania pod adresem: http://www.straz.pl/aktualnosci/id-11-listopada-narodowe-swieto-niepodleglosci-2019

„Niech żyje Niepodległa Rzeczpospolita!” – podkreślił Prezydent RP, dziękując rodakom za wspólne świętowanie dnia dumy i radości narodowej.

 

Zdjęcia z uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie: MSWiA

Zdjęcia z apelu na terenie SGSP i z 31. Biegu Niepodległości: SGSP