Wręczenie odznaczeń państwowych uczestnikom Strajku podchorążych w WOSP

Wręczenie odznaczeń państwowych uczestnikom Strajku podchorążych w WOSP

 

W 38. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (RP) Pan Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom Strajku podchorążych w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej (WOSP) w 1981 r. (obecnie Szkoła Główna Służby Pożarniczej – SGSP). Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim z udziałem m. in. Przewodniczącego Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych Pana Wiesława Szczepańskiego, Zastępcy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Pana nadbryg. Marka Jasińskiego, Rektora-Komendanta SGSP Pana nadbryg. dr. hab. inż. Pawła Kępki, prof. uczelni, podchorążych SGSP, przedstawicieli instytucji centralnych i ministrów.

W nocy z 24 na 25 listopada 1981 r. studenci-podchorążowie ówczesnej Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej rozpoczęli strajk okupacyjny wymierzony w komunistyczne władze. Był to protest w obronie niezależności polskich uczelni, a przede wszystkim w obronie honoru polskiego munduru. Studenci-podchorążowie nie zgadzali się na podporządkowanie zapisom ustawy o wyższym szkolnictwie wojskowym, które zakładały, iż podchorążowie mogli być kierowani do tłumienia społecznych protestów. Walka odniosła moralne zwycięstwo, pomimo późniejszej brutalnej pacyfikacji strajku, która nastąpiła 2 grudnia 1981 r.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestnicy strajku zostali odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej. Imienna lista odznaczonych dostępna jest na stronie: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,509,38-rocznica-stan-wojenny-odznaczenia.html.

„13 grudnia 1981 r., jak mówili przez te 38 lat Polacy i jak mówią w większości do dzisiaj (…), to wypowiedzenie wojny przez komunistyczny reżim. (…) Wypowiedziano wojnę całemu polskiemu społeczeństwu, jeśli doda się do tego całe rodziny i wszystkich tych, którzy co prawda nie byli członkami «Solidarności», ale byli zwolennikami tego, czego «Solidarność» dla Polski i dla Polaków chciała, a oczywiście chciała lepszych warunków pracy, lepszych warunków płacy, ale wśród wielu postulatów były postulaty wolnościowe (…), które dzisiaj znamionują fundament rzeczywiście demokratycznego państwa (…). Nie mam wątpliwości, że wszystkie te dzisiejsze odznaczenia, które zostały państwu przyznane są odznaczeniami za to, że dzisiaj mamy dzięki tamtej odwadze, bohaterstwu, niezłomności wolną Polskę” – zaznaczał w swoim przemówieniu Prezydent RP, przytaczając wspomnienia byłego uczestnika strajku podchorążych w WOSP.

Po ceremonii wręczenia odznaczeń odbył się panel dyskusyjny dotyczący strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w 1981 r., moderowany przez Pana dr. Tomasza Kozłowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej. W dyskusji wzięli udział Pan Seweryn Jaworski, opozycjonista i działacz związkowy, który w czasie trwania strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu Regionu Mazowsze NSZZ ,,Solidarność” oraz Pan Rektor-Komendant SGSP, zapewniając, że na uczelni pielęgnowana jest pamięć o wydarzeniach z tamtego okresu. Pan Rektor poinformował, że dźwięk syren, który zabrzmiał po wręczeniu odznaczeń to wyraz oddania honoru zgromadzonym uczestnikom strajku.

Szczegółowe informacje o strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej i jego pacyfikacji znajdują się na stronach: https://172.16.101.15/?page_id=12517 oraz https://172.16.101.15/?page_id=12682.

 

Zdjęcia: www.prezydent.pl