Wywiad z absolwentami SGSP na kierunku inżynieria bezpieczeństwa

Wywiad z absolwentami SGSP na kierunku inżynieria bezpieczeństwa

 

Z okazji Światowego Dnia Inżyniera zadaliśmy 3 pytania naszym absolwentom na kierunku inżynieria bezpieczeństwa: dlaczego wybrali taki kierunek i studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, czym zajmują się zawodowo i jakich rad chcieliby udzielić kandydatom na studia.

Klaudia Jarzynka-Sujata i Tomek Sujata podczas studiów I stopnia byli studentami na kierunku inżynieria bezpieczeństwa w zakresie inżynierii bezpieczeństwa cywilnego, natomiast w trakcie studiów II stopnia w zakresie inżynierii bezpieczeństwa pożarowego.

Razem na studiach, razem w życiu – przykład Klaudii i Tomka jest potwierdzeniem, że na studiach można znaleźć nie tylko przyjaciół, lecz także życiową miłość i nawzajem się wspierać w życiu zawodowym.

 

Dlaczego wybrałeś/wybrałaś kierunek inżynieria bezpieczeństwa?

Klaudia:

O SGSP dowiedziałam się od znajomego kolegi. Wcześniej nie miałam żadnych „pożarniczych” doświadczeń, tak więc takie informacje były dla mnie zupełnie czymś nowym. Zdecydowałam się na studia cywilne. Jak pokazuje życie, przypadki też przynoszą dużo korzyści.

Tomek:

Byłem strażakiem ochotnikiem oraz ratownikiem w WOPR. Od zawsze pomoc innym nie była mi obojętna, dlatego zdecydowałem się na studia w SGSP. Wcześniej próbowałem swoich sił w służbie mundurowej, ale jednak wybrałem studia cywilne.

 

Czym teraz zajmujesz się zawodowo?  

Klaudia:

Pracuję w biurze rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Zajmuję się pomocą w przygotowywaniu ekspertyz technicznych stanu ochrony przeciwpożarowej, instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, opinii technicznych, warunków ochrony przeciwpożarowej itp.

Zaczynałam tak naprawdę od początku, ponieważ wcześniej nie miałam do czynienia z warunkami technicznymi, urządzeniami przeciwpożarowymi i tego rodzaju zagadnieniami. Nie było to łatwe do przyswojenia i z pewnością było mi dużo trudniej, bo tytuł inżyniera zdobyłam w zakresie inżynierii bezpieczeństwa cywilnego.

Dla mnie był to skok na głęboką wodę, ale udało się nadrobić zaległości i teraz jest dużo łatwiej. Warto próbować!

Tomek:

Swoją zawodową przygodę zacząłem od praktyk, które polegały głównie na wykonywaniu biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Później dostałem propozycję pracy w dziale serwisowym, który w tamtym czasach się kreował.

Obecnie zajmuję się konserwacją oraz instalacją różnego rodzaju urządzeń przeciwpożarowych m.in. systemem sygnalizacji pożarowej, stałych urządzeń gaśniczych oraz systemów oddymiania itp. 

Firma, w której pracuję zajmuje się też projektowaniem, wykonawstwem oraz serwisowaniem urządzeń przeciwpożarowych. 

 

Jakie wskazówki chciałbyś/chciałabyś udzielić kandydatom na studia?  

Klaudia:

Tak jak wspomniałam wcześniej, nie bać się próbować nowych rzeczy, wierzyć w siebie i dbać o poczucie własnej wartości.

Czasem też warto spróbować swoich sił w czymś nieznanym, chociażby dlatego, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że to nie jest dla nas.

Warto się rozwijać na każdym kroku, a okres studiów jest do tego idealną okazją.

SGSP daje dużo możliwości do rozwijania się w wielu dziedzinach bezpieczeństwa pożarowego. Z pewnością każdy jest w stanie znaleźć coś, w czym się spełnia i co go interesuje. 

Tomek:

Myślę, że warto przykładać się do nauki i być aktywnym na zajęciach. Wiedza zdobyta na studiach naprawdę przydaje się w życiu zawodowym. 

 

Historia Klaudii i Tomka pokazuje, że podejmując decyzję o wyborze studiów, warto kierować się zainteresowaniami, być wytrwałym i otwartym na nowe wyzwania.

Szczegóły dotyczące rekrutacji na rok akademicki 2021/2022 znajdują się na stronie: https://www.sgsp.edu.pl/?page_id=40.

W tym wyjątkowym dniu wszystkim naszym absolwentom na kierunku inżynieria bezpieczeństwa przesyłamy serdeczne życzenia!