SZKOLENIE PODSTAWOWE W ZAWODZIE STRAŻAK – EGZAMIN KOŃCOWY W CZĘŚCI PRAKTYCZNEJ

Szkolenie podstawowe w zawodzie strażak – egzamin końcowy w części praktycznej

Pełnienie służby pożarniczej nieustannie wiąże się m.in. z nauką i doskonaleniem umiejętności zawodowych, organizacyjnych i komunikacyjnych. Sprawia to, że praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu strażaka jest jednym z założeń realizowanych na studiach dla strażaków w służbie kandydackiej, prowadzonych w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (SGSP).

W dniach 6-9 lipca 2021 r. na terenie Bazy Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa SGSP w Nowym Dworze Mazowieckim odbywał się egzamin końcowy w części praktycznej dla Szkolenia podstawowego w zawodzie strażak, do którego przystąpili strażacy w służbie kandydackiej z kompanii szkolnej I.

Część praktyczna egzaminu końcowego polegała na uczestnictwie podchorążych w zadaniu praktycznym, odpowiadającym działaniom prowadzonym przez Państwową Straż Pożarną oraz na wykonywaniu czynności ratowniczych, zgodnie z wylosowaną funkcją w zastępie.

Egzamin obejmował sprawdzenie praktycznych umiejętności podchorążych i dotyczył następujących wiodących przedmiotów szkolenia:

  • sprzęt do działań ratowniczych,
  • taktyka zwalczania pożarów,
  • taktyka działań ratowniczych.

Każdy ze studentów miał do wykonania 2 zadania spośród 3 scenariuszy zdarzeń, które odnosiły się do:

  • wypadku komunikacyjnego,
  • pożaru w wielorodzinnym budynku mieszkalnym,
  • wywróconej łodzi z wędkarzami.

Szkolenie, obejmujące ok. 500 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, trwało od 1 września 2020 r. i rozpoczęło się w Przeciwpożarowej Bazie Leśnej SGSP w Zamczysku Nowym. Jego realizacja była utrudniona w związku z obostrzeniami wynikającymi z sytuacji epidemicznej w kraju. Szkolenie podstawowe w zawodzie strażak organizuje i przeprowadza Dział Doskonalenia Zawodowego i Poligonu SGSP.