WIZYTA STUDYJNA PRZEDSTAWICIELI PAŃSTWOWEJ SŁUŻBY DS. SYTUACJI NADZWYCZAJNYCH UKRAINY

WIZYTA STUDYJNA PRZEDSTAWICIELI PAŃSTWOWEJ SŁUŻBY DS. SYTUACJI NADZWYCZAJNYCH UKRAINY

 

W ramach projektu pn. „Pogromcy ognia. Poprawa systemu ochrony ludności na Ukrainie na poziomie lokalnym”, 27 października 2021 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) gościli przedstawiciele Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Wizyta studyjna została zrealizowana we współpracy z Fundacją Solidarności Międzynarodowej.

To pierwszy etap przewidywanego na 3 lata projektu, mającego na celu wszechstronne wsparcie rozwoju zarządzania kryzysowego i ochrony przeciwpożarowej w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego na Ukrainie. Jak wskazują realizatorzy projektu, istotne jest, aby osoby odpowiadające za reformę z zakresu ochrony ludności zapoznały się z polskimi doświadczeniami, w tym z funkcjonowaniem i organizacją Ochotniczych Straży Pożarnych w gminach oraz wsparciem instytucji państwowych i naukowo-szkoleniowych.

Wizyta rozpoczęła się w Bazie Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa SGSP w Nowym Dworze Mazowieckim. Następnie odbyło się spotkanie z Rektorem-Komendantem SGSP nadbryg. dr. inż. Mariuszem Feltynowskim, prof. uczelni, Prorektorem-Zastępcą Komendanta ds. operacyjnych st. bryg. mgr. inż. Grzegorzem Bugajem, Prorektorem ds. Kształcenia i Studentów st. bryg. dr. inż. Wojciechem Jaroszem oraz Prodziekanem Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności – Kierownikiem Kierunku Studiów Bezpieczeństwo Wewnętrzne st. kpt. dr. inż. Adrianem Bralewskim. W trakcie rozmów omówiono m.in. misję SGSP, jej rolę w Państwowej Straży Pożarnej oraz dotychczasową współpracę uczelni z instytucjami partnerskimi z Ukrainy.  

W czasie wizyty w SGSP przedstawiciele Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy zwiedzili także Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą SGSP oraz wybrane pracownie SGSP związane z symulacjami zdarzeń i podejmowaniem procesów decyzyjnych.

Projekt «Pogromcy ognia. Poprawa systemu ochrony ludności na Ukrainie na poziomie lokalnym» realizowany jest przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach programu ULEAD with Europe i współfinansowany przez Polską pomoc rozwojową Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.