UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA PODCHORĄŻEGO I 191. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA LISTOPADOWEGO NA DZIEDZIŃCU REZYDENCJI BELWEDER

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA PODCHORĄŻEGO I 191. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA LISTOPADOWEGO NA DZIEDZIŃCU REZYDENCJI BELWEDER

 

29 listopada 2021 r. na dziedzińcu Rezydencji Belweder w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Podchorążego i 191. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. W wydarzeniu uczestniczył Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni i reprezentacja strażaków w służbie kandydackiej SGSP. Wspominając z dumą tych, którzy walczyli o niepodległość Polski, posterunek honorowy wystawiły delegacje wyższych uczelni mundurowych.

„W rocznicę wybuchu powstania listopadowego po raz kolejny przypominamy męstwo, patriotyzm i determinację podchorążych armii Królestwa Polskiego, którzy zainicjowali tamten czyn zbrojny. (…) Dziękuję za codzienną żołnierską służbę oraz za to, że zmagają się Państwo z sytuacjami kryzysowymi. W sposób szczególny dziękuję za udział w zwalczaniu pandemii koronawirusa. Postawa ta inspiruje coraz liczniejszych młodych ludzi, którzy decydują się na służbę w armii oraz innych formacjach mundurowych. Z wyrazami uznania i wdzięczności zwracam się także do Rektorów-Komendantów oraz kadry szkół oficerskich. Dziękuję za profesjonalizm i osobiste zaangażowanie, z jakim pełnią Państwo swoją misję (…)” – tak zwrócił się Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (RP) Pan Andrzej Duda w liście, który został odczytany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP Panią Grażynę Ignaczak-Bandych.

Pan Prezydent w słowach skierowanych do podchorążych wyraził przekonanie, że swoimi dokonaniami zapiszą nowe, chlubne rozdziały w historii poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych RP oraz innych formacji, a także złożył życzenia sukcesów w zdobywaniu wiedzy, podnoszeniu swoich umiejętności oraz kształtowaniu charakteru.

Apel na dziedzińcu Belwederu zakończyła defilada pododdziałów podchorążych z poszczególnych uczelni.

Relacja z uroczystości na dziedzińcu Rezydencji Belweder: https://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/szef-kprp-na-uroczystosciach-z-okazji-dnia-podchorazego,45650.

Szczegółowa relacja z obchodów Dnia Podchorążego w SGSP: https://www.sgsp.edu.pl/?page_id=24911.

Zdjęcia: Przemysław Keler/KPRP, Ministerstwo Obrony Narodowej, Dowództwo Garnizonu Warszawa