Porozumienie o współpracy z Instytutem Kolejnictwa
Wspólna realizacja przedsięwzięć naukowych, badawczo-rozwojowych i edukacyjnych, a także wizyty kadry w celu wymiany doświadczeń oraz udział studentów w stażach i praktykach to tylko niektóre z szeregu inicjatyw, jakie zakłada podpisane 30 czerwca 2022 r. Porozumienie o współpracy pomiędzy Szkołą Główną Służby Pożarniczej (SGSP) a Instytutem Kolejnictwa.
Współdziałanie będzie obejmować działalność naukową, badawczą, dydaktyczną, organizacyjną i promocyjną.
Strony wyraziły wolę i chęć współpracy m.in. w zakresie:
- opracowywania koncepcji, realizacji badań i projektów naukowych, badawczych i badawczo-rozwojowych;
- zgłaszania propozycji opracowywania wspólnych projektów w konkursach krajowych lub międzynarodowych;
- przygotowywania i realizacji przedsięwzięć dydaktycznych,
- wspólnej organizacji konferencji, seminariów i sympozjów;
- systematycznej wymiany informacji i doświadczeń w prowadzonych obszarach działalności.
Sygnatariuszami porozumienia byli: ze strony SGSP Rektor-Komendant nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni, natomiast Instytut Kolejnictwa reprezentował Dyrektor Pan dr inż. Andrzej Massel. W spotkaniu uczestniczył także Prorektor ds. Kształcenia i Studentów st. bryg. dr inż. Wojciech Jarosz.
***
Instytut Kolejnictwa jest instytutem badawczym działającym już kilkadziesiąt lat w obszarze transportu kolejowego. Jednostka posiada własny tor badawczy i zaplecze niezbędne do prac badawczych i naukowych w obszarze transportu szynowego. Instytut posiada akredytacje Polskiego Centrum Akredytacji jako jednostka certyfikująca wyroby, jednostka badawcza i jako jednostka wzorcująca. Jest także jednostką notyfikowaną do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej (UE) w sprawie interoperacyjności kolei w UE.