Gra plenerowa „Labirynt ‘44” w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

GRA PLENEROWA „LABIRYNT ‘44” W RAMACH OBCHODÓW 78. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

 

6 sierpnia 2022 r. na terenie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej odbyła się gra plenerowa „Labirynt ‘44” organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, która łączyła w sobie elementy gry miejskiej, escape roomu, gry na czas oraz rekonstrukcji historycznej z udziałem aktorów i statystów.

Scenariusz gry powstał na podstawie autentycznych wydarzeń wojennych i wspomnień Powstańców Warszawskich. Gracze poruszali się po zrekonstruowanym fragmencie przedwojennego śródmieścia Warszawy. Siatka ulic była jednocześnie labiryntem i polem gry, na którym ukryto kilkadziesiąt skrytek i kilka specjalnych pokoi z zadaniami. To właśnie historie powstańczych skrytek były głównym wątkiem gry, a ich odkrywanie stanowiło najważniejsze zadanie graczy. Data i miejsce gry nawiązywały do szczególnych wydarzeń z tamtego okresu.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa samochodów pożarniczych i eksponatów dotyczących tematyki pożarniczej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że udział w grze zapewnił niezapomniane wrażenia!

 

***

Pierwsze regularne walki Powstania Warszawskiego rozgrywały się obok budynków Centralnej Szkoły Pożarniczej (CSP, obecnie Szkoła Główna Służby Pożarniczej). Na jej terenie działały tajne podchorążówki podziemne. 6 sierpnia 1944 r. kompania niemieckiej piechoty, przy wsparciu dział, rozpoczęła natarcie na CSP (szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://www.sgsp.edu.pl/?page_id=31092).