ZESPÓŁ DRONOWY SGSP NA ĆWICZENIACH „LAS SIENIAWA 2022”

Zespół dronowy SGSP na ćwiczeniach „LAS SIENIAWA 2022”

 

Koordynacja lotów bezzałogowych statków powietrznych, monitoring pożaru lasu, obserwacja rejonu działań ratowniczych pod kątem potencjalnych zagrożeń dla strażaków – to tylko niektóre z szeregu zadań, z jakimi zmierzył się zespół dronowy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) podczas ćwiczeń zgrywających pk. „LAS SIENIAWA 2022”. Organizatorem ćwiczeń był powiat przeworski przy współudziale miasta i gminy Sieniawa oraz gminy Adamówka.

21 października 2022 r. na terenie powiatu przeworskiego (gmina Adamówka i Sieniawa) odbyły się ćwiczenia zgrywające współdziałanie wytypowanych sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu oraz innych służb, podmiotów i instytucji. Oprócz zespołu SGSP w składzie: dr Radosław Fellner oraz st. str. Piotr Świdlicki, do ćwiczeń zaproszono także drużyny m.in. z Białegostoku, Krakowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Słubic.

Ćwiczenia składały się z dwóch epizodów:

I – pożar lasu, podczas którego nastąpiła gwałtowna zmiana siły i kierunku wiatru, wymuszając na ćwiczących błyskawiczną zmianę pozycji rozlokowanych już sił i środków. Do pomocy kierującemu działaniami zadysponowano jeden z zespołów dronowych, którego zadaniem było obrazowanie sytuacji z „lotu ptaka”. W trakcie pożaru przygotowano szereg utrudnień tzw. podgrywek, które symulowały rzeczywiste sytuacje mogące wystąpić podczas prawdziwego zdarzenia.

II – pożar lasu spowodowany upadkiem samolotu. Celem tego epizodu była współpraca zespołów dronowych, których zadaniem było znalezienie miejsca pożaru po upadku samolotu oraz poszkodowanych. Utrudnieniem był spory obszar poszukiwań (ok. 20 km kw.) oraz brak jakiejkolwiek informacji o samym miejscu zdarzenia. Dodatkowym problemem okazała się słaba łączność zarówno radiowa, jak i telefoniczna, związana z miejscem wybranym do ćwiczeń.

W działaniach brało udział ponad 120 osób (20 zastępów). Ćwiczenia były doskonałą okazją nie tylko do wymiany doświadczeń wśród personelu dronowego jednostek Państwowej Straży Pożarnej, lecz także do weryfikacji zaleceń operacyjnych i rekomendacji wypracowanych w toku badań naukowych, prowadzonych w SGSP w obszarze systemów bezzałogowych statków powietrznych.

Opracowano na podst.: https://www.gov.pl/web/kppsp-przeworsk/cwiczenia-las-sieniawa-2022