OBCHODY 104. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

Odzyskanie przez Polskę niepodległości stało się inspiracją do wspólnego świętowania oraz zaznaczenia, jak istotną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej odgrywają wartości szczególnie ważne w życiu Polaków: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność. „W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej” – podało Biuro Programu „Niepodległa”, koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP), jak co roku, aktywnie uczestniczyła w różnorodnych formach uczczenia Narodowego Święta Niepodległości.

***

Msza Święta w intencji Ojczyzny, strażaków i ich rodzin

Wspominając z dumą tych, którzy walczyli za wolność Polski, 8 listopada 2022 r. w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie odprawiono Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, strażaków oraz ich rodzin. Eucharystii przewodniczył Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Jego Ekscelencja bp Romuald Kamiński.

W nabożeństwie udział brały delegacje strażaków Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. SGSP wystawiła kompanię honorową. W uroczystości uczestniczył Kanclerz SGSP st. bryg. mgr inż. Piotr Równicki.

Capstrzyk z okazji Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada 2022 r., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie przy ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza, odbył się uroczysty Capstrzyk Niepodległości.

W ramach wydarzenia zebrani goście oddali hołd bohaterom walczącym o niepodległość. Uroczystość zwieńczyła ceremonia złożenia wieńców przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród osób zebranych na uroczystości był Rektor-Komendant SGSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni.

Centralne obchody na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Kompania Reprezentacyjna PSP, w której skład wchodzą strażacy w służbie kandydackiej i w służbie stałej z SGSP, brała udział w wybranych punktach Centralnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w których udziałem zaszczyciła Para Prezydencka.

Jednym z elementów obchodów była uroczysta odprawa wart połączona z Apelem Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza, aby uczcić pamięć wszystkich Rodaków, którzy walczyli o niepodległość Polski. Dowódcą warty, którą wystawiła PSP był kpt. mgr inż. Kacper Cabała.

Transmisja z wydarzenia dostępna jest na stronie: https://fb.watch/gNO7bNUB0a/.

Apel w SGSP i udział w akcji „Niepodległa do hymnu”

W tym szczególnym dniu, o godzinie 12:00 w SGSP odbył się uroczysty apel, podczas którego podniesiono flagę państwową i wspólne odśpiewano hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie organizowane przez Biuro Programu „Niepodległa”, zapoczątkowane w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

***

Przywołując waleczność Polaków i miłość do ojczyzny w drodze do suwerenności, należy podkreślić udział strażaków w odzyskiwaniu niepodległości i kształtowaniu wiary podczas codziennej służby. Informacje o wielkich patriotach i pionierach polskiego pożarnictwa, którzy uczestniczyli w wydarzeniach z tamtego okresu dostępne są np. na stronie: https://www.gov.pl/web/kgpsp/strazacy-niepodlegla-2022.          

Niech żyje niepodległa Rzeczpospolita!

Zdjęcia: Msza Święta, Centralne Obchody na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie – Komenda Główna PSP; Capstrzyk Niepodległości – Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie; Apel w SGSP – SGSP