UROCZYSTOŚĆ NA DZIEDZIŃCU BELWEDERU Z OKAZJI DNIA PODCHORĄŻEGO I 192. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA LISTOPADOWEGO

Uroczystość na dziedzińcu Belwederu z okazji Dnia Podchorążego i 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego

 

29 listopada 2022 r. na dziedzińcu Belwederu w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Podchorążego i 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. W apelu uczestniczył Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni i reprezentacja strażaków w służbie kandydackiej SGSP. Wspominając z dumą tych, którzy walczyli o niepodległość Polski, w wydarzeniu udział wzięły delegacje wyższych uczelni mundurowych. Podczas uroczystości odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową.

W słowach skierowanych do podchorążych Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda podziękował za budowanie silnej Rzeczypospolitej, budowanie państwa, które jest bezpieczne dla obywateli.

Podczas uroczystości Pan Prezydent wręczył nominacje generalskie oficerom Wojska Polskiego, a także upominki wyróżniającym się podchorążym. 

Transmisja z uroczystości na dziedzińcu Rezydencji Belweder: https://www.youtube.com/watch?v=vDLF5t-XDy8&t=3108s.

Szczegółowa relacja z obchodów Dnia Podchorążego 2022 w SGSP: https://www.sgsp.edu.pl/?page_id=34105.

 

***

Dzień Podchorążego ustanowiono na pamiątkę wydarzeń nocy z 29 na 30 listopada 1830 r., kiedy grupa podchorążych pod wodzą Piotra Wysockiego rozpoczęła Powstanie Listopadowe atakiem na Belweder, siedzibę wielkiego księcia Konstantego, dowódcy armii Królestwa Polskiego. Święto to po raz pierwszy obchodzono jeszcze pod zaborami w 1908 r. w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. 

Zdjęcia: Jakub Szumczuk/KPRP