Jubileuszowe obchody odzyskania przez Polskę niepodległości stały się inspiracją do wspólnego świętowania oraz zaznaczenia, jak istotną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej odgrywają wartości szczególnie ważne w życiu Polaków: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność. „Sto lat temu, ponad wieku nieobecności, Polska wróciła na mapy Europy. Zakończenie I wojny światowej przyniosło Polakom jeszcze jeden powód do świętowania – odrodzenie ojczyzny. 11 listopada w kraju nad Wisłą stał się dniem wyjątkowym (…)” – podaje Biuro Programu „Niepodległa”, koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (www.niepodlegla.gov.pl).
11 listopada 2018 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej odbył się apel z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się przeglądem Pododdziałów Szkolnych przez Rektora-Komendanta SGSP nadbryg. dr. hab. inż. Pawła Kępkę, prof. SGSP. Następnie uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt i o godzinie 12:00 wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, włączając się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”. W uroczystości uczestniczyli również: Prorektor-Zastępca Komendanta ds. operacyjnych st. bryg. dr hab. inż. Jarosław Zarzycki, Prorektor ds. Naukowo-Dydaktycznych i Studenckich dr hab. Marcin Smolarkiewicz, prof. SGSP, Kanclerz mł. bryg. mgr inż. Aneta Zawadzka, funkcjonariusze, pracownicy i studenci Uczelni oraz mieszkańcy Warszawy. Każdy zainteresowany mógł zaznajomić się z pojazdami pożarniczymi i sprzętem pożarniczym podczas towarzyszącej wydarzeniu prezentacji. Dowódcą uroczystości był mł. bryg. Tomasz Klimczak.
Równocześnie Kompania Reprezentacyjna Państwowej Straży Pożarnej, w której skład wchodzą oficerowie i podchorążowie z SGSP, pod dowództwem kpt. Piotra Pietrzyka brała udział w wybranych punktach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w których udziałem zaszczycił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda z przedstawicielami administracji rządowej. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawiono Mszę Świętą za Ojczyznę, podczas której nastąpiło zapalenie Świecy Niepodległości. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie hymnem państwowym rozpoczęła się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza, po czym złożono wieńce pod pomnikami Ojców Niepodległości. W trakcie tego wyjątkowego dnia Prezydent otworzył wraz z Wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Panem Jarosławem Sellinem „Festiwal na Krakowskim Przedmieściu”, którego program zakładał możliwość uczestnictwa w trasach tematycznych poświęconych stuleciu odzyskania niepodległości, paradach m.in. historycznych wozów straży pożarnej i różnorodnych występach. Chętni mogli odwiedzić również Belweder oraz dołączyć do marszu „Dla Ciebie Polsko”. „Dziękuję, że przybyliście na to wielkie spotkanie dla niepodległej, dla Polski, że przynieśliście biało-czerwone flagi, że jesteśmy tu właśnie pod tymi barwami, za które krew przelewali nasi przodkowie” – tymi słowami Prezydent RP podziękował rodakom za wspólne świętowanie dnia dumy i radości narodowej.
Przywołując waleczność Polaków i miłość do ojczyzny w drodze do suwerenności, należy podkreślić udział strażaków w odzyskiwaniu niepodległości i kształtowaniu wiary podczas codziennej służby. Sylwetki takich nestorów polskiego pożarnictwa jak kpt. Józefa Hłasko, kpt. Józefa Tuliszkowskiego czy druha Bolesława Chomicza zostały przedstawione w publikacji „Straże pożarne województwa mazowieckiego w walce o niepodległość Polski”, dostępnej do pobrania pod adresem: https://www.straz.pl/aktualnosci/straze-pozarne-niepodleglosc-listopad-2018.
Zdjęcia: Joanna Bąk