Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego z udziałem Kompanii Honorowej SGSP

Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego z udziałem Kompanii Honorowej SGSP

 

W niedzielę 3 lutego 2019 r. o godzinie 12:00 odbyła się Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Kompanii Honorowej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Przed rozpoczęciem uroczystości lektor – strażak w służbie kandydackiej – przedstawił informacje o naszej Uczelni – jej historii, tradycjach i misji, a także przybliżył historię Grobu Nieznanego Żołnierza. Ideą grobu-pomnika, znajdującego się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, jest oddanie hołdu poległym w walce o niepodległość ojczyzny.

Oficerem dokonującym zmiany wartowników na posterunku honorowym był kpt. Piotr Pietrzyk. Z posterunku honorowego zeszli st. sekc. pchor. Karol Pater i sekc. pchor. Tomasz Mażysz. Na posterunek honorowy weszli sekc. pchor. Tomasz Grabowski oraz sekc. pchor. Dawid Kobierowski.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili muzycy z Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

W tym symbolicznym miejscu pamięci narodowej służba wartownicza pełniona jest ze zmianami posterunku 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wartę honorową pełni dwuosobowy posterunek żołnierzy z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Oprawa ceremonialna towarzyszy jedynie niedzielnej zmianie, która zawsze rozpoczyna się w samo południe. 

 

Zdjęcia: pchor. Maciej Piątek