Ratownictwo wysokościowe to czynności podejmowane w celu ratowania ludzi i zwierząt, zwłaszcza w miejscach i terenach trudnodostępnych, na wysokości i poniżej poziomu ziemi. Wspomaga działania związane z ratownictwem medycznym, technicznym, chemicznym i ekologicznym oraz ze zwalczaniem klęsk żywiołowych, dlatego tak znaczące jest propagowanie ratownictwa wysokościowego w Państwowej Straży Pożarnej i integracja z innymi służbami i organizacjami wykorzystującymi techniki linowe w swoich działaniach.

23 czerwca 2018 r. odbyły się XVIII Zawody w Ratownictwie Wysokościowym o Puchar Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy. Gospodarzem wydarzenia była tradycyjnie Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 7 w Warszawie. Przywitania zawodników i oficjalnego otwarcia dokonał Zastępca Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy Pan bryg. mgr inż. Bogusław Majchrzak. Zawody rozegrano w dwóch konkurencjach: drużynowej i indywidualnej. Współzawodnictwo drużynowe polegało na pokonaniu linowego toru przeszkód z elementami technik ratowniczych wykonywanych wspólnie przez całą drużynę. Natomiast zadaniem zmagań indywidualnych było podejście po linie przy użyciu dwóch przyrządów zaciskowych na wysokość ok. 10 metrów, przepięcie się do zjazdu i zjazd.

Z radością informujemy, że reprezentant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej – podchorąży Mateusz Drozda – w klasyfikacji indywidualnej stanął na podium zajmując wysokie III miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy pięcia się po dalszych szczeblach kariery!

 

Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie: warszawa-straz.pl/index.php/aktualnosci/5929-23-06-2018-xviii-zawody-w-ratownictwie-wysokosciowym-o-puchar-komendanta-miejskiego-psp-m-st-warszawy 

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami dotyczącymi ratownictwa wysokościowego: www.straz.gov.pl/panstwowa_straz_pozarna/Ratownictwo__wysokosciowe