Informacja o śmierci st. bryg. w st. spocz. Mariana Sochackiego

Informacja o śmierci st. bryg. w st. spocz. Mariana Sochackiego

 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 2 czerwca 2019 r. zmarł st. bryg. w st. spocz. mgr inż. Marian Sochacki – współtwórca ratownictwa wysokościowego w Państwowej Straży Pożarnej (PSP), wieloletni funkcjonariusz Komendy Głównej PSP, znakomity wychowawca i wykładowca w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (SGSP), który swoją pasją zarażał kolejne pokolenia młodych strażaków.

W 1985 r. został absolwentem SGSP. „Zanim podjąłem decyzję o studiach w WOSP, wspinałem się – głównie w Tatrach, bardziej hobbystycznie niż wyczynowo. Pomyślałem, że te techniki uda się przenieść do działań strażackich. Znalazła się grupa pasjonatów, udało się utworzyć sekcję (…)”[1] – tak wspominał początki powstania sekcji ratownictwa wysokościowego w WOSP. Dotychczas był opiekunem Sekcji Ratownictwa Wysokościowego SGSP. Pod Jego skrzydłami członkowie sekcji na przestrzeni kilku lat zdobywali istotne wyróżnienia sportowe.

Od początku studiów rozwijał swoje zainteresowania związane z dziedziną ratownictwa wysokościowego. W 1992 r. został Dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 w Warszawie, która specjalizuje się w ratownictwie wysokościowym. Służbę w SGSP rozpoczynał w 1994 r. jako specjalista w Zakładzie Ratownictwa Technicznego. Również w tym samym roku został współautorem pierwszego w PSP (i jednocześnie pierwszego w specjalizacji) regulaminu działań w zakresie ratownictwa wysokościowego prowadzonego przez jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP. Od 1999 r. był nauczycielem akademickim w SGSP. Brał udział w wielu szkoleniach za granicą, m.in. z technik ratownictwa linowego w Stanach Zjednoczonych, Paryskiej Brygadzie GRIMP i w Speleo Secour Francais. Szkolił żołnierzy jednostki GROM, funkcjonariuszy ówczesnego Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Śledczego i innych formacji mundurowych oraz organizacji współpracujących z Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym.  

Za prowadzoną działalność został wyróżniony Brązową Odznaką za Zasługi dla Ochrony Porządku Publicznego i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Cześć Jego pamięci!

 

[1] Fragment wywiadu „Ratownictwo jak sinusoida” ze st. bryg. Marianem Sochackim na łamach Przeglądu Pożarniczego. Publikacja dostępna jest pod adresem: https://www.ppoz.pl/index.php/w-ogniu-pytan/992-ratownictwo-jak-sinusoida