32. rocznica męczeńskiej śmierci bł. księdza Popiełuszki

26-10-2016

Uroczysta Msza w 32. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. księdza Popiełuszki odbyła się w Sanktuarium bł. Ks. Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Jej uczestnicy modlili się o szybką kanonizację kapelana "Solidarności".

Uroczysta liturgia w sanktuarium św. Stanisława Kostki, oprócz najbliższej rodziny ks. Jerzego, zgromadziła też przedstawicieli władzy. Wzięli w niej udział m.in. premier Beata Szydło, ministrowie, a także parlamentarzyści, samorządowcy i działacze NSZZ „Solidarność”.

Podczas uroczystości obecne były również władze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w osobach Rektora-Komenanta bryg. dr hab. inż. Pawła Kępki, prof. SGSP oraz Prorektora - Zastępcy Komendanta ds. Operacyjnych st. bryg. Stanisława Sulenty.

Jak co roku, podchorążowie pełnili wartę przy grobie bł. ks. Popiełuszki oraz asystowali w pododdziale wraz z pocztem sztandarowym SGSP.

Ks. Jerzy Popiełuszko, ur. w 1947 w Suchowoli na Podlasiu. Był m. in. duszpasterzem służby zdrowia i młodzieży, kapelanem Huty „Warszawa”, inicjatorem Mszy za Ojczyznę w stanie wojennym i pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę, które gromadziły tysiące osób. Podczas strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożrniczej w 1981 r. ks. Jerzy wspierał duchowo podchorążych m. in. poprzez odprawione msze święte, spowiedzi oraz głoszone Słowo Boże. W nauczaniu podejmował aktualne problemy moralne i polityczne, bronił prawdy i godności człowieka. Był atakowany i wielokrotnie przesłuchiwany przez aparat władzy państwowej. 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów SB w Górsku k. Torunia i zamordowany. Pochowany na terenie kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie. Został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r.