Elektroniczna Legitymacja Studencka a Karta Warszawiaka

11-12-2013

Szanowni Studenci!

W mediach pojawiła się informacja, że trzy uczelnie, a wśród nich Szkoła Główna Służby Pożarniczej nie zgodziły się nakleić na Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS) hologramu Karty Warszawiaka uprawniającej do zniżek.

Problem dotyczy studentów lub ich rodziców zamieszkałych w Warszawie i rozliczających podatek dochodowy w m.st. Warszawa.  Zgodnie z przepisami na Elektronicznej Legitymacji Studenckiej, uczelnia ma do dyspozycji tylko jedno pole, które SGSP już wykorzystuje, nadrukowując kod kreskowy umożliwiający korzystanie przez studentów z zasobów uczelnianej biblioteki. SGSP nie ma prawa do dysponowania innymi powierzchniami na ELS.

Wzór dokumentu  „Elektroniczna Legitymacja Studencka” został określony w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 14 września 2011 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (DzU z 2011 r., nr 201, poz. 1188).

W rozporządzeniu określone zostało miejsce (załącznik nr 3 pkt 3 ppkt. 8) o wykorzystaniu którego może zadecydować uczelnia: „obszar biały o wymiarach 30 mm x 21 mm przeznaczony na naniesienie kodu kreskowego – jeżeli w uczelni kod kreskowy nie jest stosowany, obszar może być wykorzystany w sposób określony przez uczelnię.”

W Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie na blankiecie ELS, w tym właśnie polu drukowany jest kod kreskowy wykorzystywany przez Bibliotekę SGSP umożliwiający dostęp do zasobów biblioteki. Naklejenie w tym miejscu hologramu Karty Warszawiaka czyniłoby obecny już tam kod kreskowy nieczytelnym.