Europejski kurs ochrony ludności High Level Coordination (HLC)

28-11-2016

W dniach 22-25 listopada 2016 r. pracownicy SGSP w składzie: mł. bryg. dr inż. Tomasz Zwęgliński oraz st. kpt. Grzegorz Bełtowski wzięli udział w organizacji i ćwiczeniach europejskiego kursu ochrony ludności High Level Coordination (HLC), który odbył się w mieście Kluż-Napoka w Rumunii.

Był to już drugi kurs HLC zrealizowany w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności w 14 cyklu treningowym. Oprócz SGSP konsorcjum tworzy Federalne Biuro Ochrony Ludności i Pomocy Ratowniczej (BBK) z Niemiec, Departament Ochrony Ludności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Austrii (BM.I) oraz Inspektorat Generalny ds. Sytuacji Kryzysowych (IGSU) z Rumunii.

Szkolenie HLC jest jednym z jedenastu kursów proponowanych przez Komisję Europejską krajowym ekspertom ochrony ludności z obszaru Mechanizmu w programie treningowym. Kurs obejmuje zagadnienia koordynacji i zarządzania kryzysowego na poziomie strategiczno-politycznym, a także aspekty pomocy humanitarnej w trakcie międzynarodowej misji ochrony ludności. Kurs dotyka problematyki negocjacji, zarządzania, ram prawnych oraz współpracy z mediami w środowisku międzynarodowym i międzykulturowym. Poza częścią teoretyczną szkolenie miało część praktyczną w postaci dwudniowych ćwiczeń symulacyjnych opartych o scenariusz powodzi w Pakistanie.