Hamburg 2015 – specjalistyczne staże podchorążych

09-12-2015

W dniach 12.11-26.11.2015 podchorążowie z trzeciego roku SGSP, tj. Tomasz Gizicki, Maciej Kasprzak, Mateusz Szymczak oraz podchorąży z czwartego roku Grzegorz Gliński odbywali staż specjalistyczny w Departamencie Straży Pożarnej wolnego miasta Hamburg.

Staż umożliwił studentom poznanie specyfiki służby w szeregach Niemieckiej Straży Pożarnej. W pierwszych dniach studenci spotkali się z komendantem Hamburga p. Klausem Mauerem, który przedstawił sposób funkcjonowania straży w tym mieście, a następnie odbyli wizytę w Akademii Pożarniczej. Kolejne dni upływały na służbach w jednostce Bergedorf. Podchorążowie jako obsada na samochodach ratowniczo-gaśniczych oraz karetkach niejednokrotnie mieli okazję wyjechać do akcji w których brali czynny udział, a także poznać specyfikę i techniki działania tamtejszych strażaków. Dzięki uprzejmości p. Michaela Schenka jeden dzień strażacy spędzili na jednostce Innenstadt, która zajmuje się ratownictwem wodnym.

Krótki rejs łodzią gaśniczą po Elbe był dobrą okazją do zobaczenia z bliska pracy w porcie w Hamburgu oraz poznaniu zasad działania i możliwości gaśniczych tamtejszych łodzi gaśniczych.

Dodatkowo służba w tej jednostce umożliwiła studentom poznanie trudnego rejonu operacyjnego jakim jest ścisłe centrum miasta. Poza czynnymi służbami w jednostkach podchorążowie zwiedzili fabrykę środków pianotwórczych w firmie Dr. R. Sthamer. Zwiedzili laboratoria oraz obejrzeli doświadczenia dające możliwość porównania skuteczności gaśniczych wybranych środków pianotwórczych. Wizyta w zakładowej straży pożarnej w stoczni Blohm & Voss umożliwiła poznanie ochrony przeciwpożarowej w tym zakładzie. Ostatnim elementem stażu była wizyta w jednostce ratownictwa chemiczno-ekologicznego F32, która polegała na zapoznaniem się
z wyposażeniem ww. Jednostki.

Dwutygodniowe praktyki były dla podchorążych niezapomnianym czasem wzbogacania wiedzy, umiejętności i doświadczenia w zawodzie oraz niezastąpioną okazją do poznania charakteru służby Straży Pożarnej naszych zachodnich sąsiadów.