I Międzynarodowa Konferencja Naukowo–Techniczna BEZPIECZEŃSTWO TECHNICZNE ICTS 2014

30-12-2014

W dniach 11-12 grudnia 2014 r. Dziekan Wydziału IBP prof. M. Półka z grupą 8 pracowników Wydziału uczestniczyła w I Międzynarodowej Konferencji Naukowo–Technicznej – BEZPIECZEŃSTWO TECHNICZNE ICTS 2014, która odbyła się na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (WSOWL).

W Konferencji, organizowanej przez Wydział Nauk o Bezpieczeństwie WSOWL przy współudziale Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego SGSP oraz Dolnoślaskiej KW PSP we Wrocławiu wzięło udział ponad 140 uczestników reprezentujących 43 instytucje i ośrodki naukowe z kraju i z zagranicy.

Konferencja poświęcona była rozwojowi inżynierii bezpieczeństwa, która mimo, że wyłoniona została niedawno jako dziedzina bezpieczeństwa, zainteresowała dużą grupę naukowców.

Obrady przebiegały w ramach trzech sesji plenarnych i dwóch sesji panelowych. Ważnym elementem były warsztaty naukowo–techniczne „Inżynieria bezpieczeństwa w ratownictwie drogowym". Polegały one na symulacji akcji ratowniczej po zderzeniu pojazdów. Pokaz zorganizowały: Dolnośląska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu oraz Komenda Wojewódzka i Miejska Policji we Wrocławiu. Dodatkowo, służby bezpieczeństwa pożarowego PCC Rokita zaprezentowały zestaw symulatorów pożaru: elektrycznej szafki rozdzielczej, monitora komputerowego i rurociągu. Ponadto odbyły się warsztaty szkoleniowo-naukowe: współpraca z mediami podczas sytuacji kryzysowych, wybrane metody twórczego rozwiązywania problemów, kryminalistyczne oględziny miejsca wypadku drogowego i ergonomia w ratownictwie technicznym. Na Konferencję zgłoszono 224 referaty, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Logistyka". Ciekawym przedsięwzięciem była sesja posterowa (zaprezentowano 48 plakatów), która przyciągnęła uwagę większości uczestników Konferencji.