Kolejny kurs Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności

29-09-2017

W dniach 24-29 września 2017 r. odbył się kolejny kurs Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności High Level Coordination (HLC), współorganizowany przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej (SGSP).  Część merytoryczna kursu została zorganizowana w jednym z warszawskich hoteli, natomiast ćwiczenia sztabowe w dniach 26-28 września miały miejsce na terenie SGSP. Uczestnikami kursu współorganizowanego przez SGSP było 12 ekspertów ochrony ludności z 10 krajów należących do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (UMOL) oraz 2 ekspertów z Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO).

Kurs obejmuje zagadnienia koordynacji i zarządzania kryzysowego na poziomie strategiczno-politycznym, a także aspekty pomocy humanitarnej w trakcie międzynarodowej misji ochrony ludności. Uczestnicy kursu zostali zapoznani z problematyką negocjacji, zarządzania, ramami prawnymi oraz współpracy z mediami w środowisku międzynarodowym i międzykulturowym. Poza częścią teoretyczną szkolenie miało część praktyczną w postaci ćwiczeń symulacyjnych opartych na scenariuszu powodzi w Pakistanie, do których zostało zaangażowanych 35 osób po stronie organizatorów.

Oprócz SGSP konsorcjum tworzy Federalne Biuro Ochrony Ludności i Pomocy Ratowniczej (BBK) z Niemiec, Departament Ochrony Ludności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Austrii (BM.I) oraz Inspektorat Generalny ds. Sytuacji Kryzysowych (IGSU) z Rumunii. Powyższe konsorcjum wygrało przetarg Komisji Europejskiej na realizację kursów HLC oraz CND (Course on Negotiation and Decision-making) na lata 2016-2020.

SGSP jest jedyną instytucją w Polsce, która realizuje kursy UMOL. Kursy w sposób ciągły współorganizowane są od 2005r. wraz z partnerem wiodącym BBK z Niemiec. Do tej pory, przeprowadzono łącznie ponad 80 kursów, podczas których przeszkolono ok. 1200 ekspertów ochrony ludności ze wszystkich krajów należących do UMOL.