Koło Naukowe Działań Gaśniczych w Naftoporcie w Gdańsku

25-10-2016

W piątek 21 października 2016 r. szesnastoosobową grupą podchorążych z Koła Naukowego Działań Gaśniczych SGSP udaliśmy się z wizytą studyjną na teren Przedsiębiorstwa Przeładunku Paliw Płynnych – Naftoport w Gdańsku.
Naszą wizytę rozpoczęliśmy prelekcją dotyczącą funkcjonowania zakładu oraz występujących tam zagrożeniach. Wykłady zakończyliśmy omówieniem zabezpieczeń ppoż. oraz sposobami neutralizacji zagrożeń chemicznych w porcie. Następnie  przystąpiliśmy do zwiedzania terenu przedsiębiorstwa. Na początek mieliśmy możliwość dokonania rekonesansu terenu zakładu z wieży kontrolnej, co uświadomiło nas o skali podejmowanych tutaj działań. Kolejno odwiedziliśmy budynek przepompowni, gdzie zapoznaliśmy się ze specyfiką pomp pożarniczych używanych do zasilania w wodę urządzeń gaśniczych na terenie portu. Zapoznaliśmy się też z pracą dyspozytora pełniącego całodobowy dyżur na stanowisku kierowania. Ważnym punktem naszej wizyty było również zapoznanie się z potencjałem ratowniczym statków pożarniczych zabezpieczających przeładunek paliw. Kolejno udaliśmy się na teren Zakładowej Straży Pożarnej „Florian”, gdzie zwiedziliśmy teren jednostki oraz przyległy do niej poligon. Jesteśmy pod wrażeniem ciekawych rozwiązań wprowadzonych na poligonie, które skutecznie rozszerzają wiedzę i umiejętności szkolonych osób. W związku z bliskością ważnego historycznie miejsca jakim jest Westerplatte udaliśmy się tam, w celu upamiętnienia osób poległych za ojczyznę podczas II wojny światowej.
Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Prezesa Straży Ochrony Portu w Gdańsku  Dariusza Biernackiego oraz pracownika tejże firmy, organizatora wycieczki i absolwenta naszej uczelni Pana Romana Pawłoskiego. Dziękujemy również firmie Naftoport oraz ZSP „Florian” za wkład w organizację tychże warsztatów ratowniczych. Serdeczne podziękowania składamy na ręce Rektora–Komendanta SGSP Pana bryg. dr hab. inż. Pawła Kępki, prof. SGSP, Prorektora – Zastępcy Komendanta ds. Operacyjnych st. bryg. mgr inż. Stanisława Sulenty, a także Dowódcy Szkolnej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej bryg. inż. Kazimierza Czernieckiego. Ponadto szczególne podziękowania kierujemy do Damiana Olkowicza, bez którego wyjazd by się nie odbył.