Koło naukowe i sekcje SGSP dla gimnazjalistów

16-11-2016

Szkołę Główną Służby Pożarniczej odwiedziła przeszło stuosobowa grupa uczniów z Gimnazjum Nr 56 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego ps. "Alek" z ul. Filareckiej. Podczas spotkania swoje umiejętności zaprezentowały organizacje studenckie − sekcje i koło naukowe SGSP, które zaprezentowały przybyłym urozmaicony program edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa pożarowego i cywilnego.

W pierwszej części wizyty młodzież wysłuchała wykładu pt. „Systemy ratownictwa w Polsce. Kto odpowiada za bezpieczeństwo w Polsce?”, wygłoszonego przez Marcina Wiechetka − przewodniczącego Koła Naukowego „Potrafię Szybko Pomóc”. Kolejnym punktem programu było spotkanie ze strażakiem − st. kpt. Tomaszem Malanowiczem, Dowódcą Sekcji JRG SGSP, który przedstawił młodzieży tematykę związaną z zagrożeniami pożarowymi. Opowiedział jak najczęściej dochodzi do pożarów, co robić w sytuacji zagrożenia, udzielając przy tym praktycznych porad.

Niezwykłą atrakcją okazał się spektakularny pokaz wybuchu oleju, w warunkach kontrolowanych − przygotowany przez strażaków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, w celu wizualizacji skutków niewłaściwego gaszenia palącego się tłuszczu.

W drugiej − praktycznej części spotkania z gimnazjalistami Sekcja Ratownictwa Wysokościowego wraz z Sekcją Ratownictwa Medycznego zaprezentowały wspólny pokaz z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy. W obrazowy sposób została przedstawiona symulacja wypadku w górach: transport poszkodowanych, udzielanie pierwszej pomocy, przejęcie przez służby ratownicze. Prezentacji towarzyszył pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem automatycznego defibrylatora AED. Młodzież mogła zadawać pytania i czynnie uczestniczyć w pokazach, co dodatkowo zwiększyło atrakcyjność prezentacji.

Na koniec strażacy i podchorążowie JRG zaprezentowali wyposażenie i pojazdy pożarnicze, wykorzystywane do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych, opowiedzieli o swojej pracy, opowiadając na liczne pytania uczniów. Młodzież mogła zapoznać się z działaniem narzędzi i spróbować swoich umiejętności podczas prostych ćwiczeń.