16-11-2016

W dniu 14 listopada 2016 r. w auli głównej Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Instytucje publiczne i prywatne w systemie zarządzania kryzysowego – perspektywy i kierunki ewolucji”. Konferencja została zorganizowana przez Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach we współpracy z Wydziałem Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz Wydziałem Administracji Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Celem konferencji była refleksja i dyskusja dotycząca zarządzania ciągłością procesów biznesowych i administracyjnych, jako wyraz troski o bezpieczeństwo państwa i jego obywateli. Ponadto tematyka obejmowała analizę i zarządzanie ryzykiem, odpowiedzialność i współpracę instytucji państwowych, społecznych i prywatnych w sferze bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, a także metodologię badań w naukach o bezpieczeństwie.

W konferencji, o której mowa oprócz przedstawicieli organizatorów i współorganizatorów udział wzięli pracownicy następujących uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Politechniki Podkarpackiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Ponadto w konferencji udział wzięli przedstawiciele administracji publicznej odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe.

Konferencja była prowadzona w czterech częściach. Główne problemy dotyczyły:

• Kultury organizacji;
  • Podejmowania decyzji;
  • Szacowania ryzyka w sytuacjach kryzysowych oraz oceny dotychczas stosowanych rozwiązań, z uwzględnieniem potrzeb i kierunków rozwoju;
  • Ochrony ludności.

Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego SGSP podczas konferencji reprezentowany był przez Dziekan mł. bryg. dr inż. Annę Prędecką, mł. bryg. dr inż. Tomasza Zwęglińskiego (Kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego), prof. dr hab. Bernarda Wiśniewskiego, a także kpt. dr Monikę Wojakowską i dr Jana Bernego.

Funkcjonariusze WIBC wygłosili podczas konferencji prelekcje nt. „Globalny wymiar koordynacji ochrony ludności i pomocy humanitarnej” (T. Zwęgliński) i „Wpływ kompetencji menedżerskich na jakość zarządzania bezpieczeństwem” (M. Wojakowska).

Obrady podsumował przewodniczący Rady Naukowej prof. UJK dr hab. Jarosław Prońko oraz moderatorzy poszczególnych sesji (prof. zw. dr hab. Bernard Wiśniewski, prof. UPH dr hab. Andrzej Czupryński), zachęcający do dalszego rozwijania zagadnień poruszanych na konferencji.