Kosowska Akademia Służb Publicznych

16-12-2015

Wizytę w Kosowskiej Akademii Służb Publicznych (Kosovo Academy for Public Safety – KAPS) odbyli Maria Ceglińska – Zastępca Koordynatora Uczelnianego ds. Erasmusa oraz kpt. Szymon Ptak – Koordynator Wydziałowy na Wydziale WIBP w dniach od 2 do 4 grudnia 2015r .

Głównym celem wizyty było omówienie warunków współpracy i projekt umowy pomiędzy SGSP a KAPS, w oparciu o uzyskane środki finansowe (Akcja 1, projekt: mobilność edukacyjna z krajami partnerskimi: KA 107 – Erasmus plus) na mobilność 2 studentów i 2 pracowników ww. Akademii.

Podczas spotkania zostały omówione zasady realizacji wszystkich działań, finansowanie  i sprawozdawczość biorąc pod uwagę 2 letni okres /do 31 maja 2017r/ realizacji ww. projektu.

Ze strony Kosowskiej Akademii Spraw Publicznych w rozmowach wzięli udział:

Mr. Ismail Smakiqi, Dyrektor Generalny KAPS

Mr. Avni Istrefi, Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą

Mr. Nazmi Iballi, Dziekan Wydziału Spraw Publicznych                                                                                                                                                               Ms. Anita Zenuni, Wykładowca na Wydziale Spraw Publicznych

Mr Skender Agaj, przedstawicel Biura Dyrektora Generalnego

Należy podkreślić, że początki kampusu akademickiego w Kosowie datują się od połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, w obszarze którego znajdowała się baza wojskowa dawnej Jugosławii.

Kosowska Akademia Służb Publicznych została wpisana na listę uczelni wyższych  10 grudnia 2011 r. i podlega bezpośrednio pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Akademia oferuje szkolenia i prowadzi 4-letni program licencjacki adresowany do wszystkich Kosowskich instytucji bezpieczeństwa publicznego, tj. do Policji, Służby Więziennej, Służby Celnej, Służby Sądowniczej, Agencji Zarządzania w Sytuacjach Nadzwyczajnych i Inspektoratu Policyjnego. Aktualnie w Akademii znajduje zatrudnienie ok. 170 osób , w tym personel akademicki.

Na czele Akademii stoi Dyrektor Generalny.

Goście z SGSP zostali przyjęci bardzo serdecznie i  w trakcie wizyty w Akademii mieli możliwość zapoznania się z zapleczem Uczelni, laboratoriami, salami wykładowymi i miejscami do ćwiczeń sprawnościowych.