Kurs ochrony ludności High Level Coordination (HLC)

24-10-2016

W dniach 18-21 października 2016 r. pracownicy SGSP w składzie: dr hab. Marcin Smolarkiewicz, prof. SGSP, mł. bryg. dr inż. Tomasz Zwęgliński oraz st. kpt. Grzegorz Bełtowski wzięli udział w organizacji i ćwiczeniach europejskiego kursu ochrony ludności High Level Coordination (HLC). Kurs po raz pierwszy został zorganizowany w mieście Kluż-Napoka w Rumunii w związku z przyłączeniem się do konsorcjum tamtejszego Inspektoratu Generalnego ds. Sytuacji Kryzysowych (IGSU) .

Kurs HLC został zrealizowany w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności UE w 14 cyklu treningowym. Oprócz IGSU oraz SGSP konsorcjum tworzy Federalne Biuro Ochrony Ludności i Pomocy Ratowniczej (BBK) z Niemiec oraz Departament Ochrony Ludności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Austrii (BM.I).

Szkolenie HLC jest jednym z jedenastu kursów proponowanych przez Komisję Europejską krajowym ekspertom ochrony ludności z obszaru Mechanizmu w programie treningowym. Kurs obejmuje zagadnienia koordynacji i zarządzania kryzysowego na poziomie strategiczno-politycznym, a także aspekty pomocy humanitarnej w trakcie międzynarodowej misji ochrony ludności. Kurs dotyka problematyki negocjacji, zarządzania, ram prawnych oraz współpracy z mediami w środowisku międzynarodowym i międzykulturowym. Poza częścią teoretyczną szkolenie miało część praktyczną w postaci dwudniowych ćwiczeń symulacyjnych opartych na scenariuszu powodzi w Pakistanie.