Kurs Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności High Level Coordination

19-05-2017

Kolejny kurs Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności High Level Coordination (HLC) odbył się 14-19 maja 2017 r., a był współorganizowany przez pracowników Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.  Część merytoryczna kursu została zorganizowana w jednym z warszawskich hoteli, natomiast ćwiczenia sztabowe w dniach 16-18 maja miały miejsce na terenie SGSP. W kursie wzięło udział 14 uczestników - ekspertów ochrony ludności z 12 europejskich krajów.

Kurs obejmuje zagadnienia koordynacji i zarządzania kryzysowego na poziomie strategiczno-politycznym, a także aspekty pomocy humanitarnej w trakcie międzynarodowej misji ochrony ludności. Uczestnicy kursu zostali zapoznani z problematyką negocjacji, zarządzania, ramami prawnymi oraz współpracy z mediami w środowisku międzynarodowym i międzykulturowym. Poza częścią teoretyczną, szkolenie miało część praktyczną w postaci dwudniowych ćwiczeń symulacyjnych opartych na scenariuszu powodzi w Pakistanie, do których zostało zaangażowanych 35 osób po stronie organizatorów. Część ćwiczeń sztabowych miała okazję obserwować Dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego mł. bryg. dr inż. Anna Prędecka.

Oprócz SGSP konsorcjum tworzy Federalne Biuro Ochrony Ludności i Pomocy Ratowniczej (BBK) z Niemiec, Departament Ochrony Ludności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Austrii (BM.I) oraz Inspektorat Generalny ds. Sytuacji Kryzysowych (IGSU) z Rumunii. Powyższe konsorcjum wygrało przetarg Komisji Europejskiej na realizację kursów HLC oraz CND (Course on Negotiation and Decision-making) na lata 2016-2020.