Ławeczka Dobosza

05-10-2015

W ubiegłym roku zawiązała się przy Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu grupa inicjatywna, która postanowiła uczcić postać wieloletniego komendanta poznańskiej szkoły - płk. poż. Józefa Dobosza. Pan Pułkownik przez 28 lat był komendantem poznańskiej szkoły na różnych etapach jej rozwoju: Oficerskiego Technikum Pożarniczego, Podoficerskiej Szkoły Pożarniczej oraz do ostatnich dni swego życia Szkoły Chorążych Pożarnictwa. W tych latach szkołę ukończyło wielu absolwentów, którzy później zajmowali oraz zajmują do tej pory kierownicze stanowiska w ochronie przeciwpożarowej.

Mając na celu uczczenie tak wybitnej postaci powstał zamysł zaprojektowania i wykonania pomnika z brązu "Ławeczki Dobosza", który usytuowany byłby w narożniku placu apelowego, gdzie za życia można było często spotkać Komendanta obserwującego praktyczne zajęcia. Chcielibyśmy z okazji 65-lecia istnienia poznańskiej szkoły zorganizować historyczne sympozjum połączone także z wydaniem książki o Pułkowniku.
Realizacja jednak tych zamierzeń jest uzależniona od hojności przyjaciół i sympatyków poznańskiej szkoły - w tym także jej absolwentów. Mając na uwadze dotarcie z tą inicjatywą do jak najszerszej rzeszy osób, w tym oczywiście przede wszystkim strażaków, komitet organizacyjny zwraca się o wsparcie finansowe polegające na wpłacie dowolnej kwoty na specjalnie utworzony dla potrzeb niniejszej zbiórki rachunek pomocniczy:

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa
Oddział Wielkopolski