Manewry Ratownicze w Jeleniej Górze

08-11-2016

Tradycją stało się już, że podchorążowie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej biorą udział w cyklicznych Manewrach Ratowniczych w Jeleniej Górze. Nie inaczej było podczas XXII edycji pod kryptonimem „MIASTO”, która odbyła się w dniach 19-21 października 2016. Pośród 39 zgłoszonych 4-osobowych zespołów znalazły się drużyny reprezentujące Koło Naukowe Działań Gaśniczych oraz Sekcję Medyczną SGSP.

Plan manewrów, podobnie jak w poprzednich latach, w pierwszym dniu obejmował blok wykładów tematycznych oraz manewry nocne, gdzie ratownicy musieli zmierzyć się z objawami hipotermii, skutkami ataku nożownika pod barem i wypadkiem masowym.

Kolejny dzień to 8 stacji na terenie powiatu jeleniogórskiego, gdzie organizatorzy przygotowali dla uczestników bardzo ciekawe pozoracje. Musieliśmy się zmierzyć m.in. z problemem w komunikacji i udzieleniem pomocy osobie niesłyszącej, amputacją urazową kończyn (pozorantami były osoby niepełnosprawne co nadawało realizmu w działaniach), a także wypadkiem komunikacyjnym z wieloma poszkodowanymi zakleszczonymi w pojeździe. Wartościowym elementem tego ćwiczenia była współpraca z innymi służbami. Jak sam temat manewrów wskazuje większość epizodów odnosiła się do zagrożeń występujących w mieście. Ponadto przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów szkoły podstawowej. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni wysokim poziomem wiedzy i aktywności naszych słuchaczy!

Trzeciego dnia braliśmy udział w zdarzeniu masowym. Cenną lekcją była dla nas – podchorążych możliwość dowodzenia całą akcją, przeprowadzenia segregacji wstępnej czy przyjmowania i dysponowania sił i środków.

Za pomoc merytoryczną i wsparcie dziękujemy naszym opiekunom: mł. bryg. mgr Jolancie Michalskiej oraz st. kpt. mgr inż. Karinie Jarosławskiej-Kolman.

Składamy podziękowania na ręce Rektora – Komendanta SGSP Pana bryg. dr hab. inż. Pawła Kępki, Prorektora – Zastępcy Komendanta ds. Operacyjnych st. bryg. mgr inż. Stanisława Sulenty za możliwość wzięcia udziału w manewrach, a także Dowódcy Szkolnej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej bryg. inż. Kazimierza Czernieckiego za użyczenie sprzętu ratowniczego.

Z tego miejsca dziękujemy również organizatorom, za kolejne wartościowe doświadczenia które wywieźliśmy z Jeleniej Góry, za dyskusje, wymianę poglądów i motywację do dalszego działania!

Tekst: pchor. Mateusz Głowniak