Międzynarodowa konferencja „Pożary wewnętrzne”

01-10-2015

W dniach 21-22.09.2015 r. w Rynie odbyła się trzecia coroczna międzynarodowa konferencja „Pożary wewnętrzne”. W tym roku była ona współorganizowana przez SITP oddział w Olsztynie, KW PSP w Olsztynie, CTIF (Międzynarodowy Techniczny Komitet ds. Zapobiegania i Zwalczania Pożarów) oraz Instytut Badań nad Bezpieczeństwem Strażaków UL (Underwrites Laboratory). W pierwszym dniu miały miejsce wykłady i prezentacje teoretyczne, natomiast drugiego dnia odbyły się ćwiczenia praktyczne.

Pierwszego dnia delegacja Koła Naukowego Działań Gaśniczych wraz z pracownikami SGSP miała okazję wysłuchać prelekcji na poniżej przedstawione tematy przez uznanych światowych oraz krajowych ekspertów w zakresie pożarnictwa:

• Jens Stiegel (Niemcy) – Zastępca Komendanta Straży Departamentu Frankfurt nad Menem, Dyrektor tamtejszej Landowej Akademii Pożarniczej  i członek stałej rady doradczej przy UL FSRI. Prelegent przybliżył zebranym prowadzone najnowsze badania oraz multimedialny interaktywny moduł szkoleniowy
    z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych w obiektach mieszkalnych,
  • Ernest Ziębaczewski (Polska) – funkcjonariusz Biura Rozpoznawania Zagrożeń KG PSP przedstawił tematykę kształtowania ochrony przeciwpożarowej w budynkach,
  • Paul Grimwood (Anglia) – jeden z najwybitniejszych światowych ekspertów
    i wpływem wiatru na rozwój pożaru,
  • Dr Michale Reick (Niemcy) – komendant straży i wykładowca uniwersytecki
    w Göpingen opowiedział o kontroli przepływu gazów pożarowych i przybliżył zebranym charakterystykę kurtyny dymowej, której jest wynalazcą,
  • Ian Moses (Szkocja) – uznany ekspert w dziedzinie ochron osobistych strażaka
    w nagranym wcześniej wystąpieniu opowiedział o problematyce doboru i użytkowania odpowiednich ubrań specjalnych,
  • Joe Starnes (USA) – założyciel projektu „Kill the Flashover” opowiedział
    o założeniach projektu, a także wynikach wieloletnich badań pożarowych w aspekcie wykorzystania kamer termowizyjnych, dodatków do wody oraz kontroli przepływu gazów pożarowych,
  • Mats Rosander (Szwecja) – pionier CFBT (Compartment Fire Behaviour Training)   tj. szkolenia z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych), autor wielu książek, twórca technik i koncepcji operowania prądami gaśniczymi, o początkach swojej działalności w latach 70-tych i 80-tych, a także o taktyce i technikach stosowanych wtedy i teraz.
  • Szymon Kokot-Góra – wykładowca w Ośrodku Szkolenia KW PSP
    w Olsztynie przybliżył zebranym trwający w kraju proces formowania kompleksowego systemu szkolenia z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych.

Drugiego dnia demonstracje praktyczne polegały na przybliżeniu tematyki związanej z wentylacją grawitacyjną, nadciśnieniową, a także wpływem oddziaływania wiatru i rozchodzenia się gazów pożarowych podczas pożaru w budynku wielokondygnacyjnym.    W drugim etapie demonstracji przedstawiono skuteczność działań gaśniczych w oparciu o równoczesne wykorzystanie wentylacji nadciśnieniowej i natarcia na pożar po wstępnym przygaszeniu pożaru z zewnątrz (transitional attack).

W imieniu wszystkich podchorążych - członków Koła Naukowego Działań Gaśniczych, którego opiekunem jest kpt. mgr inż. Marcin Łapicz biorących udział w konferencji, chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania dla SITP oddział w Olsztynie, Rektora Komendanta SGSP, Komendanta KP PSP Giżycko, a także opiekunowi wyjazdu Marcina Łapicza za pomoc i uprzejmość, dzięki której mogliśmy wziąć udział w konferencji. Jesteśmy pewni, iż wiedza nabyta w tym czasie, przyczyni sie do dalszego podwyższania kwalifikacji i dzielenia się nabytą wiedzą z innymi.