Młodzież odwiedza SGSP

12-12-2016

Blisko 120 uczniów szkół ponadgimnazjalnych odwiedziło w zeszłym tygodniu Szkołę Główną Służby Pożarniczej. Młodzież skorzystała z programu wycieczek prezentujących uczelnię.

Uczniowie Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Ziemi Kujawskiej w Przemystce (klasa o profilu: Innowacja pedagogiczna "Pożarnictwo i ratownictwo medyczne") oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach im. Bohaterów Ziemi Iłżeckiej (klasa o profilu: „Strzelectwo sportowe oraz pierwsza pomoc przedmedyczna z elementami ratownictwa") uczestniczyli w programie poświęconym ratownictwu medycznemu.

Wykład dotyczący zasady segregacji poszkodowanych podczas zdarzeń masowych poprowadziła mł. bryg. mgr Jolanta Michalska. Następnie członkowie Sekcji Ratownictwa Medycznego zaprezentowali pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem automatycznego defibrylatora AED, w którym wzięli udział również i uczniowie.

Młodzież odwiedziła ponadto Pracownię Procesów Spalania i Wybuchu, gdzie st. kpt. dr inż. Bożena Kukfisz opowiedziała o działalności Zakładu Teorii Procesów Spalania i Wybuchu oraz zaprezentowała przybyłym eksperymenty dot. wyznaczenia minimalnej temperatury zapłonu obłoku pyłu sosnowego oraz wyznaczenia dolnej granicy wybuchowości LPG.

Młodzież licealna szkoły mundurowej z Łomży odwiedziła natomiast Pracownię Monitorowania Zagrożeń w Zakładzie Monitorowania Zagrożeń CBRN. Podczas spotkania działalność pracowni zaprezentowała mgr inż. Karolina Kuskowska.

W Pracowni Środków Gaśniczych i Neutralizujących mł. bryg. dr inż. Bernard Król pokazał ciekawe eksperymenty z zakresu właściwości różnego rodzaju środków gaśniczych.

Prezentację na temat uczelni, z uwzględnieniem oferty dydaktycznej Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego i Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego, zaprezentowała Agata Siekierska.

Uczniowie odwiedzili również Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą, gdzie zapoznali się z pracą strażaków i sprzętem będącym na jej wyposażeniu.