Otwarte seminarium Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa WIBC

16-02-2017

Otwarte seminarium Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa WIBC odbyło się 16 lutego 2017 r. W jego trakcie prof. dr hab. Jerzy Wolanin i bryg. dr inż. Robert Piec wygłosili prelekcję pt. „Omówienie wyników projektu SNOWBALL”.

Snowball to trwający 36 miesięcy projekt (od 1 marca 2014 do 28 lutego 2017 r.). Jego głównym celem było zwiększanie umiejętności związanych z zarządzaniem kryzysowym, w tym przewidywania i reagowania przez ratowników, planistów, decydentów  spotykających się z wielkimi katastrofami niosącymi ze sobą dużą ilość zagrożeń nakładających się kaskadowo na siebie.

Na projekt Snowball składała się szczegółowa analiza efektów kaskadowych zagrożeń oraz rozwój metod pomagających je przewidywać. Działania te zostały przedstawione poprzez System Wspomagania Decyzji (Decision Support System) monitorujący bieżący stan wydarzeń w katastrofie oraz tworzący na jego podstawie prognozę wystąpienia efektów kaskadowych.

W trakcie seminarium został omówiony przebieg projektu, jego wyniki, współpraca SGSP z konsorcjantami i rola Szkoły w całym projekcie. Prelekcja była wprowadzeniem do żywiołowej dyskusji na temat dalszego wykorzystania wyników projektu w pracy Wydziału.