Podpisanie Deklaracji Założenia Forum Edukacyjnego Służb Mundurowych

29-10-2013

CENPI

W dniu 28 października 2013 r. Szkoła Główna Służby Pożarniczej  była gospodarzem spotkania Rektorów-Komendantów oraz Komendantów uczelni, szkół i ośrodków szkolenia reprezentujących wojsko, policję, straż pożarną, straż graniczną i służbę więzienną, podczas którego odbyło się uroczyste podpisanie Deklaracji Założenia Forum Edukacyjnego Służb Mundurowych. Wszystkich przybyłych na spotkanie powitał Rektor-Komendant SGSP nadbryg. Ryszard Dąbrowa. Ze strony SGSP w spotkaniu uczestniczyli ponadto Prorektorzy bryg. prof. dr hab. inż. Andrzej Mizerski i st. bryg. Stanisław Sulenta oraz mł. bryg. Joanna Szewczyk. Uczelnie warszawskie reprezentowali prof. Paweł Cieślar i prof. Krzysztof Czupryński – prorektorzy AON i WAT.

Sygnatariuszami FORUM zostali: Akademia Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkoła Policji w Katowicach, Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu oraz  Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Inspektoratu Systemów Informatycznych Ministerstwa Obrony Narodowej, popierający ideę powstania FORUM.

Wszyscy, którzy przystąpili do uczestnictwa w FORUM zadeklarowali dobrowolną i aktywną współpracę bez wymogu podejmowania zobowiązań, zgodną z  celem FESM-u. Celem tym jest wymiana wiedzy, umiejętności i dobrych praktyk w zakresie szkolenia żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych, w szczególności związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii kształcenia.

Koordynacją działań na najbliższy 2014 rok został jednogłośnie wybrany Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej reprezentowany przez Komendant Ośrodka Panią płk Danutę Kalaman. Ośrodek ten rok temu zainicjował Konferencją Naukową działania w obszarze nowych technologii w kształceniu służb mundurowych. Kapitan Marcin Strzelec z COSSW w krótkim wystąpieniu omówił obszary dotychczasowej współpracy oraz przedstawił ideę powstania FESM. Zwrócił uwagę na wiele wspólnych obszarów działalności edukacyjnej we wszystkich służbach oraz wskazał możliwości współpracy w obszarach kształcenia, dydaktyki, szkoleń oraz projektów naukowo-badawczych. Zapoczątkowana dyskusja merytoryczna kontynuowana była w drugiej części spotkania, podczas której zaproszeni Goście zapoznali się z nowoczesnymi technologiami wykorzystanymi w Symulatorach WIBP i WIBC Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Opracowała: mł. bryg. mgr. inż. Joanna Szewczyk