14-09-2017

Ważną rolę w funkcjonowaniu Uczelni odgrywają stale rozwijające się kontakty z zagranicą. Za szczególną wartość współpracy uznano wspólną edukację oraz działalność naukowo-badawczą zorientowane na bezpieczeństwo Polski i Ukrainy, a także na międzynarodowe i społeczne konteksty tego bezpieczeństwa.

W dziedzinie ratownictwa i ochrony ludności, Szkoła Główna Służby Pożarniczej i Lwowski Państwowy Uniwersytet Bezpieczeństwa Życia we Lwowie zawarły dwustronne Porozumienie w sprawie wspólnego prowadzenia studiów II stopnia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa prowadzonych przez Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego SGSP. 7 września 2017 r. we Lwowie, Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka, prof. SGSP oraz Rektor Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia (LPUBŻ) gen. prof. Mikhaylo Kozyar dokonali uroczystego złożenia podpisów pod Porozumieniem. Podpisanie Porozumienia to historyczne wydarzenie w dziejach Uczelni.

Wspólne studia zostaną utworzone jako specjalność pod nazwą Inżynieria bezpieczeństwa pożarowego na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa i będą prowadzone w formie stacjonarnych studiów II stopnia. Studenci z Ukrainy odbywają I i III semestr studiów oraz egzamin dyplomowy w SGSP, a II semestr w LPUBŻ. Studenci z Polski i krajów innych niż Ukraina pierwszy i trzeci semestr studiów oraz egzamin dyplomowy będą realizowali w LPUBŻ, a semestr drugi w SGSP. Po ukończeniu studiów absolwenci będą odznaczali się wyspecjalizowaną wiedzą w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i cywilnego oraz otrzymają tytuł magistra inżyniera potwierdzony na dyplomach wystawionych przez SGSP oraz LPUBŻ. Istotą podpisanego porozumienia jest także wzajemne poznawanie się studentów polskich i ukraińskich, oparte na rzetelnej wiedzy, znajomości kultur, uczestnictwie w różnych formach życia społecznego oraz przygotowaniu do międzynarodowego rozwoju zawodowego. Zapraszamy chętnych studentów.