Posiedzenie Rady Naukowo-Technicznej przy komendancie głównym PSP

24-11-2014

Posiedzenie Rady Naukowo-Technicznej przy komendancie głównym PSP odbyło się 24 listopada 2014 r. w SGSP w związku z zakończeniem realizacji niektórych projektów naukowo-badawczych finansowanych przez NCBiR w ramach konkursów przeznaczonych dla obronności i bezpieczeństwa, dla których  komendant główny Państwowej Straży Pożarnej jest gestorem. W spotkaniu uczestniczył nadbryg. Marek Kowalski - zastępca komendanta głównego PSP oraz komendanci wojewódzcy i komendanci szkół PSP, a także przedstawiciele konsorcjów realizujących projekty będące tematem rady.

Liderzy konsorcjów zaprezentowali następujące projekty:

1)  Opracowanie nowoczesnych stanowisk szkoleniowych zwiększających skuteczność działań ratowników KSRG – lider projektu – Wojskowa Akademia Techniczna,

2) Zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych poprzez opracowanie nowoczesnego systemu monitoringu pożarowego na terenie RP – lider projektu – CNBOP-PIB,

3) Opracowanie innowacyjnego środka przeznaczonego do usuwania zanieczyszczeń  i skażeń z infrastruktury drogowej i przemysłowej (nagroda Kapituły Teraz Polska) – lider projektu - Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia,

4) Nowoczesne ochrony osobiste służb ratowniczych KSRG w oparciu o potrzeby użytkowników końcowych – lider projektu – Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie.

Uczestnicy posiedzenia mieli okazję zapoznać się z wystawionymi demonstratorami technologii będącymi wynikami projektów.

Kolejnym punktem programu była prezentacja wybranych rozpraw doktorskich z obszaru ochrony przeciwpożarowej i ochrony ludności obronionych przez funkcjonariuszy PSP w 2014r., gdzie prelekcje wygłosili bryg. dr inż. Jacek Zboina (KGPSP/CNBOP-PIB) (Doskonalenie ochrony przeciwpożarowej jako warunek niezbędny zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej); promotor prof. nadzw. dr hab. Andrzej Ostrokólski (AMW) oraz mł. kpt. dr inż. Paweł Gromek (SGSP) (Organizacja masowej ewakuacji); promotor płk prof. dr hab. inż. Grzegorz Sobolewski (AON).

Następnie radca komendanta głównego przedstawił projekty naukowo-badawcze zaakceptowane przez Radę Naukowo-Techniczną przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i przyjętych do realizacji przez NCBiR w 6 konkursie z zakresu bezpieczeństwa i obronności, zaś bryg. dr inż. Dariusz Wróblewski opowiedział o zamówieniach przedkomercyjnych (PCP) w obszarze bezpieczeństwa i obronności.