Praktyki zagraniczne USA 2015

10-11-2015

Poniżej relacja naszego studenta - pchor. Remigiusza Popka z wyjazdu na staż do USA.

Wielkie czerwone samochody, „american dream”, dziesiątki spędzonych godzin na akcjach ratowniczo-gaśniczych i szkoleniach,  gorąca pogoda,  „gorące” ostre meksykańskie jedzenie oraz spędzanie wolnego czasu na teksańskich rozrywkach - tak w skrócie wyglądał miesiąc najlepszych praktyk zagranicznych w USA.

Mc Kinney to miasto położone w północno zachodnim Teksasie na przedmieściach Dallas. Jest to niespełna 160 tys. miasto w którym znajduje się 8 jednostek straży pożarnej. Tysiące kilometrów oraz ocean nie są już przeszkodą, więc po długim 15 godzinnym locie, nie tracąc czasu, zacząłem wdrażać się w kulturę, zwyczaje i poznawać amerykańską staż pożarną. Zostałem bardzo miło przyjęty przez organizatorów mojego pobytu oraz wszystkich strażaków, więc szybko mogłem przystąpić do eksploracji nowego kontynentu. Zakwaterowano mnie na centralnej jednostce straży pożarnej w McKinney, więc cały czas miałem styczność ze światem pożarniczym nawet w czasie wolnym. Podczas pobytu uczestniczyłem w wielu szkoleniach, pokazach oraz  zdarzeniach na terenie McKinney, Dallas, Oklahoma City i wielu innych mniejszych miejscowościach. Zapoznałem się również z funkcjonowaniem i zadaniami realizowanymi przez dział prewencji, łącznie z dochodzeniami popożarowymi, działem kontroli instalacji gaśniczych, projektowania oraz mogłem zapoznać się z wymaganiami i sposobem budowania budynków w „amerykańskim” budownictwie. Spotkałem dziesiątki niesamowitych strażaków, którzy bardzo otwarcie prezentowali mi każdy element pożarnictwa, a w zamian ja mogłem podzielić się wiedzą i zaprezentować funkcjonowanie straży pożarnej w Polsce.  Każdy dzień był wyjątkowy i dawał mi kolejne możliwości zgłębiania wiedzy i umiejętności. Każdy wyjazd z jednostki ogromnym samochodem pożarniczym dostarczał ogromną porcję wrażeń oraz dawał możliwość zdobywania nowych umiejętność z wykorzystaniem amerykańskich technik i sprzętu który mieliśmy do dyspozycji. Podczas pobytu w McKnney miałem również możliwość poznać normalne życie amerykanów spędzając  swój wolny czas z nowymi znajomymi, w którym korzystaliśmy z atrakcji jakie dawał nam Teksas.

Podczas całego miesiąca intensywnego działania zdobyłem ogromną wiedzę i umiejętności oraz przywiozłem do Polski wielki bagaż doświadczeń, który mam zamiar wykorzystać i dzielić się w każdej możliwej okazji.