Prezentacja potencjału treningowego i szkoleniowego nowej inwestycji SGSP

12-12-2016

Prezentacja potencjału treningowego i szkoleniowego nowej inwestycji SGSP - trenażera ratowniczego - odbyła się 5 grudnia 2016 r. na terenie Centrum Badań Terenowych i Szkolenia Poligonowego w Zamczysku Nowym.

Trenażer jest kompleksem stanowisk badawczych i treningowych zbudowanych na bazie kontenerów morskich. Umożliwia prowadzanie szkoleń oraz treningów ratowników i strażaków ze wszystkich rodzajów ratownictwa. Trenażer składa się z 20 kontenerów, wyposażonych w elementy imitujące rzeczywistość, połączonych funkcjonalnie. Istotnymi jego elementami, przystosowanymi do prowadzenia ćwiczeń są m. in. chemiczna instalacja przemysłowa, 7,5-metrowa studnia, zewnętrzna klatka schodowa, instalacja do wytwarzania i dystrybucji ciepła i dymu, aranżowalna przestrzeń wewnętrzna. Częścią trenażera jest również budynek szkoleniowo-serwisowy.

Projekt i budowa stanowisk badawczych zostały sfinansowane ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu badawczo-rozwojowego pt. Opracowanie sylwetki sensomotorycznej oraz procedury badań wydolnościowych ratowników KSRG w wystandaryzowanych czynnościach ratowniczych. Projekt realizowany jest przez konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego członkami są: Szkoła Głowna Służby Pożarniczej (lider), Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej-PIB oraz PHU Ślusarstwo.

Podczas prezentacji kierownik projektu, prof. Marek Kowalczyk, przedstawił główne założenia oraz cele projektu. Zaprezentował również zastosowane metodyki badań oraz sposób wykorzystania trenażera w prowadzonych badaniach. Następnie odbył się pokaz możliwości szkoleniowych trenażera. Uczestniczyli w nim podchorążowie SGSP, którzy wzięli udział w symulowanych akcjach ratownictwa chemicznego i ekologicznego, technicznego oraz działań gaśniczych. Zaproszeni goście obserwowali pokaz na ekranie w budynku szkoleniowym. Transmisja obrazu z wnętrza trenażera odbywała się przy wykorzystaniu techniki bezprzewodowej.

Władze SGSP reprezentowane były przez dziekanów wydziałów SGSP: st. bryg. dr inż. Waldemara Jaskółowskiego, Dziekana Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego oraz bryg. dr inż. Annę Prędecką, Dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego.

W prezentacji udział wzięli przedstawiciele Komendy Głównej PSP, uczelni wyższych oraz zakładów przemysłowych, w tym: Orlen S.A., Grupy LOTOS, OLPP S.A., Grupy AZOTY S.A., PERN S.A.