Program IN-FIRE-NET - podchorąży SGSP na praktykach

23-10-2014

Studentka studiów II stopnia, podchorąży Paulina Woźniczka brała udział w praktykach zagranicznych w ramach polsko–amerykańskiego programu IN-FIRE-NET (International Fire & Rescue Network). Podchorąży Woźniczka odbywała staż w Departamencie Straży Pożarnej w Colorado Springs w dniach 3–29 września. Jest to drugie co do wielkości miasto w stanie Colorado, zamieszkałe przez blisko 400 tysięcy osób i zajmujące powierzchnię 482 km2.

W trakcie 4-tygodniowych praktyk podchorąży Woźniczka miała okazję zapoznać się ze strukturą i funkcjonowaniem departamentu, w szczególności wydziału operacyjnego i kontrolno-rozpoznawczego. Została również zaznajomiona ze specjalnymi programami realizowanymi przez poszczególne jednostki ratowniczo-gaśnicze. Do najważniejszych aktywności w czasie praktyk należało obserwowanie strażaków i ratowników medycznych w trakcie wyjazdów do zdarzeń oraz branie aktywnego udziału w ćwiczeniach.

Staż ten był unikalną szansą na zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania straży pożarnej w Stanach Zjednoczonych, która z powodzeniem może być wykorzystana w przyszłej pracy w jednostkach ochrony przeciwpożarowej na terenie Polski.