Program IN-FIRE-NET - podchorąży SGSP na praktykach

23-10-2014

Podchorąży Dariusz Bilski uczestniczył w czterotygodniowych praktykach zagranicznych w ramach polsko–amerykańskiego programu IN-FIRE-NET (International Fire & Rescue Network) w Departamencie Straży Pożarnej w McKinney w Teksasie w dniach 3-30 września 2014 roku. Podchorąży Bilski poznał strukturę organizacyjną departamentu, a branie udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych w roli obserwatora pozwoliło mu na zapoznanie się z różnicami w taktyce oraz organizacji działań ratowniczych.

W trakcie czterotygodniowego stażu podchorąży Bilski zbierał doświadczenie między innymi poprzez:

- udział w działaniach prewencyjnych – kontrolach obiektów użyteczności publicznej, zapoznanie z Programem Zdrowia Publicznego

- wizytę w Uniwersytecie Stanowym Oklahomy, który kształci najwyższą kadrę pożarniczą na wydziałach Zarządzania Kryzysowego oraz Bezpieczeństwa Pożarowego pozwoliła na poznanie i porównanie różnic ze studiami prowadzonymi w naszej szkole

- obserwowanie pracy miejscowego pogotowia lotniczego

Podchorąży Bilski brał udział w wydarzeniach kulturalnych bezpośrednio związanych z pożarnictwem jak np. charytatywna gala bokserska strażaków i policjantów oraz memoriał 9/11 w Dallas. Ponadto w ramach czasu wolnego podchorąży Bilski zwiedził station AT&T stanowej drużyny Dallas Cowboys, Muzeum Szóstego Piętra w Dallas oraz Muzeum w Oklahoma City.

Czterotygodniowy staż w McKinney był niepowtarzalną okazją do poznania i porównania różnic między służbą w Polsce oraz Stanach Zjednoczonych oraz do poznania przyczyn występowania tych różnic czyli mentalności amerykanów oraz ich podejścia do swojej służby i kwestii bezpieczeństwa.