Projekt FIREGUARD zaprezentowany na Radzie Naukowo-Technicznej

24-11-2014

Kierownik projektu bryg. dr inż. Robert Wolański zaprezentował przebieg i wyniki projektu "Nowoczesne ochrony osobiste służb ratowniczych KSRG w oparciu o potrzeby użytkowników końcowych" (FIREGUARD 2015) podczas  posiedzenia Rady Naukowo-Technicznej przy komendancie głównym PSP, które odbyło się 24 listopada 2014 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Rada została zorganizowana w związku z zakończeniem realizacji niektórych projektów naukowo-badawczych finansowanych przez NCBiR w ramach konkursów przeznaczonych dla obronności i bezpieczeństwa, dla których  komendant główny Państwowej Straży Pożarnej jest gestorem. Oprócz FIREGUARD zostały zaprezentowane trzy inne projekty:
1)  Opracowanie nowoczesnych stanowisk szkoleniowych zwiększających skuteczność działań ratowników KSRG – lider projektu – Wojskowa Akademia Techniczna,
2) Zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych poprzez opracowanie nowoczesnego systemu monitoringu pożarowego na terenie RP – lider projektu – CNBOP-PIB,

Spotkaniu towarzyszyła wystawa demonstratorów technologii będących wynikami niniejszych projektów; zaprezentowano ubranie specjalne do działań ratowniczo-gaśniczych na przestrzeniach otwartych (UDR), ubranie  specjalne nowej generacji o maksymalnie ograniczonej masie (USNG) i hełmy strażackie. W prezentacji kierownik projektu dodatkowo przedstawił system ćwiczebny niezależny i system ćwiczebny zaintegrowany.

Projekt o Nr 0014/R/ID1/2011/01 to projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizowany w latach 2012-2015 przez konsorcjum w składzie:
- Szkoła Główna Służby Pożarniczej- Lider
- Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – Państwowy Instytut Badawczy
- Instytut Technologii Bezpieczeństwa- MORATEX
- Politechnika Łódzka
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Centralny Instytut Ochrony Pracy- Państwowy Instytut Badawczy
- ZOSP RP- Wytwórnia Umundurowania Strażackiego w Brzezinach
- ARLEN S.A.
- TEXA s.c.
- Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego Sp. z o.o.