Rektor-Komendant SGSP na Zgromadzeniu Plenarnym KRASP

24-11-2016

Rektor-Komendant SGSP – st. bryg. dr inż. Paweł Kępka, prof. SGSP uczestniczył 18 listopada br. w Zgromadzeniu Plenarnym KRASP, które odbyło się w siedzibie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie.

Zgromadzeni rektorzy uczelni akademickich z całego kraju dyskutowali na temat aktualnych problemów szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce, zmian w systemie oświaty oraz kwestii dotyczących nowych obszarów aktywności KRASP. Podczas spotkania omówiono m.in. projekt algorytmu podziału dotacji podstawowej dla uczelni publicznych, postęp prac nad projektem ustawy 2.0 oraz nowe zasady finansowania szkolnictwa wyższego i nauki.

Na posiedzeniu KRASP poruszono ponadto kwestie dotyczące społecznej odpowiedzialności uczelni, komunikacji środowiska akademickiego ze społeczeństwem, akredytacji i rankingów, sportu akademickiego oraz efektywnego wykorzystania i rozwoju infrastruktury badawczej.

Udział w wydarzeniu wzięli m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin oraz podsekretarz stanu w MNiSW dr hab. Teresa Czerwińska.

KRASP została utworzona w 1997 r. przez rektorów szkół wyższych posiadających uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie. Pełni funkcję głównego reprezentanta i ciała opiniodawczego sektora szkolnictwa wyższego. Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym upoważnia organizację do podejmowania własnych inicjatyw i przedkładania organom władzy publicznej uwag i spostrzeżeń odnośnie ważnych spraw szkolnictwa wyższego. Obecnie do organizacji należy 107 rektorów szkół wyższych, w tym 11 uczelni niepublicznych, oraz 10 członków stowarzyszonych.