Relacja z praktyk studenckich w firmie Airbus Defence and Space we Francji

16-11-2015

Poniżej relacja Katarzyny Dąbrowskiej i Przemysława Nadolnego – studentów IV roku studiów I stopnia na WIBC  z wyjazdu na praktyki w ramach programu ERASMUS + do Francji:

W dniach od 01.09.2015 do 31.10.2015 odbywaliśmy praktyki w firmie Airbus Defence and Space w Les Mureaux we Francj (5 strefa komunikacji paryskiej, 35 minut pociągiem od Paryża). Niezależnie od nas odbywanie praktyk w sierpniu było niemożliwe.  Wyjazd ten wiązał się z podaniem o zwolnienia z miesiąca studiów z zobowiązaniem do nadrobienia zaległości.

Airbus Defence and Space zajmuje się działalnością ściśle związaną z bezpieczeństwem i przestrzenią (zarówno powietrzną jak i kosmiczną). Firma projektuje i tworzy między innymi: samoloty satelity, urządzenia elektroniczne i oprogramowania. Celem firmy jest łączenie i ochrona ludzi.

Mieszkaliśmy w Les Muraeux, co wiązało się z niższym kosztem wynajęcia pokoju i krótszym czasem dojazdu. Z drugiej strony odległość od Paryża ograniczała nasze możliwości zwiedzania tego miasta w tygodniu ( wynajęcie pokoju w okolicy  Paryża to minimum ~500 Euro).

Komunikacja miejska wokół Paryża zorganizowana jest podobnie do tej w Warszawie tylko, że podzielona jest na 5 stref.  Cena biletu miesięcznego dla jednej osoby na wszystkie 5 stref w okresie praktyk wyniosła 70 Euro. Posiadanie takiego biletu jest pomocne, jeśli w wolnych chwilach chce się zwiedzić Paryż i okolice. Warto dodać, że muzea narodowe są darmowe dla obywateli państw UE poniżej 25/26 roku życia (m. in. Luwr, Hotel Inwalidów, Łuk Triumfalny), a jest ich naprawdę dużo.

Wyżywienie stanowiło najmniejszy problem. Na terenie zakładu pracy znajdowała się stołówka, gdzie za 3-daniowy posiłek (przystawka, danie główne, deser) płaciliśmy 3-5  Euro. Była również możliwość odgrzewania wcześniej przygotowanych/ kupionych posiłków.

Brak znajomości języka francuskiego w stopniu komunikatywnym nie stanowił problemu podczas pobytu. Co najważniejsze: w pracy wszyscy porozumiewali się z nami w języku angielskim. Najcenniejszą umiejętnością z znajomości języka francuskiego jest umiejętność czytania (np. nazw produktów/potraw w sklepie/restauracji, nazw własnych jak nazwy stacji metra czy miejscowości).

Zgodnie z wcześniej podpisaną umową pracowaliśmy 35 godzin tygodniowo bez ściśle określonych ram czasowych. W ciągu dnia pracy przewidziana jest godzinna przerwa na lunch (między 12:00 a 14:00). Praca polegała na prowadzenie własnych projektów naukowych. Temat projektu mogliśmy wybrać w oparciu o własną wiedzę (zdobytą podczas studiów), preferencje firmy oraz własne preferencje (zainteresowania).  Większość czasu spędziliśmy na samodzielnym badaniu tematu, ale cały czas mogliśmy liczyć na wsparcie współpracowników.

Praca w tak dużej korporacji to świetna okazja na zdobycie doświadczenia i kontaktów. Podczas praktyk mieliśmy okazję rozwinąć umiejętności pracy w grupie i komunikacji, jak również samodzielnej pracy i organizacji swojego czasu. Wyjazd ten był doskonałą okazją do sprawdzenia i poprawy swojej znajomości języka angielskiego.