• PL
  • EN
  • EN

Relacje studentów z praktyk w ramach INFIRENET

13-10-2016

ZUZANNA DERENDA

W dniu 27.08.2016 r. studentka Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego Zuzanna Derenda rozpoczęła przygodę ze swoim stażem na słonecznej i pełnej aligatorów Florydzie w USA. Miesięczny staż odbył się w Centrum Zarządzania Kryzysowego w hrabstwie Osceola w mieście Kissimmee. Każdy dzień stażu był bardzo ciekawy i intensywny. Miała okazję zapoznać się ze strukturą i funkcjonowaniem Zarządzania Kryzysowego na szczeblu federalnym, stanowym i lokalnym, wziąć udział w pełnym adrenaliny pościgu z Szeryfem, wziąć udział w działaniach organizacji Animal Rescue, zapoznać się z Centrum Kosmicznym NASA. Brała również udział w wyjazdach operacyjnych z lokalną jednostką straży pożarnej w Kissimmee oraz zapoznać się ze służbą więzienną. Wyjazd był również bogaty w atrakcje turystyczne m. in.: wypoczynek nad Zatoką Meksykańską, zwiedzanie Walt Disney World, czy Universal Studios.

Jak przyznaje, miesiąc ten był dotychczas najbardziej owocnym miesiącem jej życia. Pozyskała wiedzę na temat podobieństw i różnic w polskim oraz amerykańskim systemie zarządzania kryzysowego, mnóstwo dobrej energii, ciężki bagaż doświadczeń i głowę pełną pomysłów.

DOROTA DZIATKIEWICZ

W dniach 29.08-28.09.2016 r.  studentka WIBC Dorota Dziatkiewicz odbyła staż w ramach polsko-amerykańskiego programu współpracy INFIRENET. Docelowym miejscem pracy było Biuro Zarządzania Kryzysowego w Colorado Springs, położone w środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Kolorado.

Celem pobytu było szczegółowe zapoznanie się z funkcjonowaniem federalnego, stanowego i lokalnego systemu zarządzania kryzysowego, planami zarządzania, a przede wszystkim zdobycie doświadczenia przydatnego w przyszłej pracy.

Przez pierwsze dwa dni (30.08-31.08) była uczestnikiem federalnej konferencji na temat współpracy sektora prywatnego-publicznego- The Sixth Annual Building Resilience through Public-Private Partnerships Conference, zorganizowanej przez instytucje państwowe (np. North American Aerospace Command, U.S. Northern Command (USNORTHCOM), U.S. Department of Homeland Security Federal Emergency Management Agency itd.)

Pozostała część programu obejmowała spotkania służbowe, szkolenia (np. szkolenie logistyczne, szkolenia z zakresu zarządzania podczas zdarzeń – ICS oraz AAR – After Action Review) oraz zapoznanie się szczegółowe z pracą każdego sektora: planowania, finansowania, odbudowy, przygotowania, straży pożarnej oraz policji.

Incident Command System (ICS) jest to standaryzowana koncepcja zarządzania zdarzeniami specjalnie zaprojektowana, aby umożliwić pracującym przyjęcie zintegrowanej struktury organizacyjnej odpowiedniej dla każdego pojedynczego incydentu lub wielu zdarzeń bez utrudnień granicami prawa. ICS organizuje specjalistyczne kursy z zakresu działania, w zależności od poziomu zaawansowania wiedzy np. ICS-100: Wprowadzenie do ICS; ICS-200: ICS for Single Resources and Initial Action Incidents, czyli kurs o pojedynczych siłach oraz o zarządzaniu;  ICS-300: Intermediate ICS for Expanding Incidents, zaawansowany kurs z zakresu kierowania i dowodzenia w trakcie bardzo skomplikowanych zdarzeń; IS-700: National Incident Management System, An Introduction, wprowadzenie do Narodowego Systemu Zarządzania Zdarzeniami

W wolne weekendy głównym zajęciem było zwiedzanie miasta, spacerowanie i chodzenie po górach (Cheyenne Mountain, Red Rock) oraz zdobycie największego szczytu w Colorado Springs – Pikes Peak (4302 m npm).

Miesięczny staż w Stanach Zjednoczonych był doskonałą okazja do poszerzenia obszarów badawczych, doskonalenia języka angielskiego oraz zdobycia cennego doświadczenia i kontaktów na skalę międzynarodową.

DORIAN GABRYEL

We wrześniu podchorąży Dorian Gabryel odbył staż specjalistyczny w Departamencie Straży Pożarnej w Bedford Park w stanie Illinois w USA. Praktyki te zorganizowane były w ramach amerykańsko-polskiego projektu INFIRENET. Podchorąży zapoznał się i odbył wiele służb w jednostkach ratowniczo-gaśniczych w Bedford Park, Lisle-Woodridge i Tinley Park. Miał okazję odwiedzić i poznać warunki kształcenia na Akademii Pożarniczej w Chicago. W czasie praktyki podchorąży Gabryel uczestniczył w działaniach ratowniczych oraz ćwiczeniach organizowanych przez jednostki, poznawał strukturę organizacyjną, procedury ratownicze, sprzęt ratowniczy oraz zwyczaje tamtejszej straży pożarnej.

ARKADIUSZ JELONEK

Podchorąży Arkadiusz Jelonek, student trzeciego roku, odbył we wrześniu 2016 roku miesięczne praktyki w ramach polsko-amerykańskiego programu INFIRENET (International Fire & Rescue Network) w Departamencie Straży Pożarnej w Kissimmee w stanie Floryda. Miejscowość ta liczy 60 tys. mieszkańców i jest położona w centralnej części stanu, oddalona około 30 km od Orlando.

Pobyt w Stanach był cennym doświadczeniem. Podchorąży Jelonek miał możliwość poznać codzienną pracę strażaków, ich zachowanie, przebieg służby i podejście do zawodu. Dodatkowo odwiedził różne miejsca związane z ochroną przeciwpożarową. Był m. in. w Winter Park Fire Department, gdzie miał możliwość kierować ponad 15 metrową drabiną zwaną „Tiller Truck”. Był również w Centrum Zarządzania Kryzysowego, w Cocoa Beach Fire Department czyli jednostce położonej nad Oceanem Atlantyckim, czy w N.A.S.A. Kennedy Space Center, gdzie mógł zobaczyć funkcjonowanie zakładowej straży pożarnej, która na co dzień zabezpiecza Centrum Kosmiczne NASA.

Dodatkowo brał udział, wraz z Komendantem Straży Pożarnej w Kissimmee, w spotkaniu komendantów centralnej Florydy oraz w obchodach rocznicy ataków na budynki World Trade Center 11 września podczas Patriot Day Breakfast w Orlando.

Wszystkie te doświadczenia pozwoliły na porównanie funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej w Polsce oraz Straży Pożarnej w Kissimmee. Wyjazd ten wpłynął na zdobycie ogromnego doświadczenia zawodowego, zarówno od strony działań pożarniczych, jak również od strony pomocy medycznej. Dobrze wykorzystany czas i duża gościnność amerykańskich strażaków sprawiły, że był to bardzo efektywny miesiąc, który na długo pozostanie w pamięci naszego podchorążego.

PATRICK KARNEY

Mój staż w ramach projektu INFIRENET odbywałem w Prince William County, w stanie Virginia. Jest to hrabstwo położone w bezpośredniej okolicy Waszyngtonu. Celem mojego pobytu w Stanach Zjednoczonych było zapoznanie się z organizacją pracy straży pożarnej, poznanie procedur, według których działają oraz zdobycie nowych doświadczeń zawodowych. Udało mi się zaobserwować, że w wielu aspektach procedury oraz technika pracy jest bardzo podobna do tej, jaka stosowana jest w PSP. Tym, co bardzo różni nasze dwa systemy, jest struktura. W Stanach Zjednoczonych mamy do czynienia z systemem zdecentralizowanym. Oznacza to, że każde hrabstwo samo ustala swoje procedury działania, system pracy oraz sprzęt, z którego korzysta.

Tym, co pozwoliło mi zdobyć nowe doświadczenie, było uczestniczenie w działaniach oraz akcjach ratunkowych. Ze względów bezpieczeństwa byłem jedynie obserwatorem, ale pozwoliło mi to zobaczyć wiele ciekawych, z punktu widzenia zawodowego, sytuacji.

Moja wizyta dała mi możliwość spojrzenia na formację straży pożarnej z innej perspektywy.  Była to okazja do poznania bardzo ciekawych ludzi, którzy wiele mnie nauczyli. Dodatkowo miałem okazję poznać kulturę amerykańską.

PIOTR KUCHARCZYK

W dniach 28.08-27.09 podchorąży Piotr Kucharczyk odbywał praktyki zagraniczne w Colorado Springs (USA) w ramach międzynarodowego projektu INFIRENET. Przez cały czas mieszkał na jednostce na co dzień współpracując z amerykańskimi strażakami oraz pracownikami zajmującymi się ochroną przeciwpożarową. Oprócz wykonywania czynności ratowniczych podczas wszelakich wezwań czy będąc uczestnikiem różnorodnych ćwiczeń, miał okazję poznać strukturę i specyfikę działania Departamentu Straży Pożarnej w Colorado Springs.

Relacja filmowa: https://youtu.be/2YTcPOiYpJk

MICHAŁ ZUGAJ

We wrześniu 2016 r. podchorąży Michał Zugaj uczestniczył w czterotygodniowych praktykach zagranicznych w ramach projektu INFIRENET w Departamencie Straży Pożarnej w McKinney w Teksasie. Podchorąży miał możliwość zapoznania się ze strukturą organizacyjną straży, a także brał udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, co pozwoliło mu na rozwijanie wiedzy, obserwacji różnic w taktyce, wykorzystaniu sprzętu oraz organizacji działań ratowniczych.

W czasie miesięcznego stażu podchorąży  zbierał doświadczenie między innymi poprzez:

- udział w działaniach prewencyjnych – kontrolach obiektów użyteczności publicznej, projektowaniu instalacji, odbiorach instalacji gaśniczych, a także zapoznał się ze specyfiką budownictwa,

- zapoznanie się z zasadami organizacji i funkcjonowania zarządzania kryzysowego na szczeblu lokalnym (wizyta w miejscowym Centrum Zarządzania Kryzysowego) oraz organizacją i realizacją ćwiczeń masowych na dużą skalę,

- wizytę w Uniwersytecie Stanowym Oklahomy, na którym znajduje się wydział Bezpieczeństwa pożarowego, a także na poligonie treningowym tego uniwersytetu gdzie cykliczne przeprowadzane są ćwiczenia kształcące strażaków ze stanu Oklahoma,

- obserwowanie ćwiczeń na poligonach w okolicy McKinney oraz poligonu Uniwersytetu Stanowego Oklahomy było okazją do poznania infrastruktury treningowej oraz zasad szkolenia strażaków,

- udział w zajęciach dydaktycznych przeprowadzanych podczas szkolenia podstawowego w uczelni Collin College,

Podchorąży uczestniczył w obchodach rocznicy zamachu na WTC. Ponadto w ramach czasu wolnego zwiedził stadion AT&T stanowej drużyny Dallas Cowboys- stadion baseball Rangers.

Czterotygodniowy staż w McKinney był niepowtarzalną okazją do zapoznania się z wyposażeniem, taktyką prowadzenia działań w Stanach Zjednoczonych oraz porównania ich z realiami polskimi.

Lista aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.