Seminarium naukowe „Bezpieczeństwo na śródlądowych obszarach wodnych, współczesne problemy"

02-12-2016

Seminarium naukowe pt. "Bezpieczeństwo na śródlądowych obszarach wodnych, współczesne problemy" odbyło się 30 listopada 2016 r. w ramach Katedry Społecznych i Humanistycznych Aspektów Bezpieczeństwa. W seminarium, które poprowadził dr Jerzy Telak wzięli udział pracownicy naukowo-dydaktyczni SGSP (st. sekc. dr Oksana Galarowicz, mł. bryg. Grzegorz Cisek) oraz zaproszeni goście – z Centrum Szkolenia Policji, Społecznej Akademii Nauk, Towarzystwa Naukowego „Bezpieczeństwo i Ratownictwo”, organizacji pozarządowych – specjaliści z zakresu bezpieczeństwa i ratownictwa wodnego.

W programie seminarium znalazły się zagadnienia:

-     Bezpieczeństwo na obszarach wodnych, wybrane zagadnienia (st. sekc.dr Oksana Galarowicz)

-     Możliwości implementacji programów szkolenia organizacji międzynarodowych do nauczania ratownictwa wodno-nurkowego (dr Jerzy Telak)

-     Zadania Policji w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarach wodnych (mł. insp. Robert Rodziewicz)

-     System szkolenia policjantów do realizacji zadań na obszarach wodnych (dr Roman Stawicki)

-     ZadaniaSpecjalistycznych Grup Ratownictwa Wodno-Nurkowego Państwowej Straży Pożarnej (dr Magdalena Zielinska)

-     Organizacyjno-formalne aspekty funkcjonowania podmiotów działających w zakresie ratownictwa wodnego (dyr. Bernard Motylewski)

-     Szkolenie ratowników wodnych wśród podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w świetle przeprowadzonych badań (mł. bryg. Grzegorz Cisek).

-     Kwalifikowana pierwsza pomoc jako istotny element wykształcenia ratowników wodnych (dr Ewa Zieliński)

Trwające blisko 3 godziny seminarium, przy udziale kilkudziesięciu uczestników, w tym studentów SGSP, zakończyło się dyskusją o problemach bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych oraz form ratownictwa wodnego.