SGSP na międzynarodowych warsztatach dotyczących retencjonowania wód pogaśnicznych w Słubicach

07-09-2017

Kapitan Łukasz Kuziora w dniu 5 września 2017 r. reprezentował Szkołę Główną Służby Pożarniczej w międzynarodowych warsztatach dotyczących retencjonowania wód pogaśnicznych, które odbyły się w Słubicach.

Warsztaty zostały zorganizowane we współpracy Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniami oraz Międzynarodowej Grupy Eksperckiej ds. Retencjonowania Wód Pogaśniczych składającej się z członków Komisji ds. Transgranicznych Efektów Awarii Przemysłowych, Komisji ds. Bezpieczeństwa Transgranicznych Cieków i Zbiorników Wodnych oraz zaproszonych gości, funkcjonujących w ramach Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Warsztaty zostały poprzedzone ćwiczeniami awaryjnymi w zakresie ochrony wód, których scenariusz przewidywał awarię tankowca na Odrze w rejonie wodowskazu Ratzdorf. Warsztaty składały się z czterech bloków tematycznych:

Blok I - Ocena transgranicznego ćwiczenia w zakresie ochrony wód na Odrze

Blok II - Działania w celu zapobiegania awaryjnym zanieczyszczeniom wód powstałych w wyniku pożarów - retencjonowanie wód pogaśniczych

Blok III - Regulacje dotyczące retencjonowania wód pogaśniczych w dorzeczu Odry

Blok IV – Draft dobrych praktyk i zasad bezpieczeństwa w zakresie retencjonowania wód pogaśniczych.

Podczas warsztatów, na których uczestnicy między innymi z Niemiec, Węgier, Czech, Szwajcarii, Mołdawii i Polski zapoznawali się z tematyką zagrożeń wód awariami przemysłowymi.

Kapitan Łukasz Kuziora jest czynnym członek grupy eksperckiej ds. retencjonowania wody pogaśniczej, która opracowuje dokument funkcjonujący pod roboczą nazwą „Dobre praktyki i zasady bezpieczeństwa dotyczące retencjonowania wód pogaśniczych” i podczas warsztatów przedstawił prezentację na temat regulacji dotyczących retencjonowania wód pogaśniczych, które obowiązują w Polsce oraz zapoznał uczestników warsztatów z najpowszechniejszymi modelami służącymi do kalkulacji pojemności zbiorników retencyjnych.

Międzynarodowa grupa ekspercka ds. retencjonowania wód pogaśniczych powstała w odpowiedzi na coraz większe zagrożenia związane ze szkodliwością wód pogaśniczych (pierwszym tego typu zdarzeniem w Europie był tzw. incydent Sandoz). Podczas spotkań grupy w Genewie w styczniu oraz w Budapeszcie w czerwcu bieżącego roku sporządzono pierwszą wersję dokumentu, która została zaprezentowana w ostatnim bloku warsztatów.

Trzecie spotkanie grupy eksperckiej ds. retencjonowania wód pogaśniczych odbyło się 6 września 2017 r., miało na celu uwzględnienie uwag, które zostały zebrane podczas dyskusji uczestników warsztatów po przedstawieniu wstępnej wersji dokumentu.

Więcej na temat Grupy Eksperckiej ds. Retencjonowania Wód Pogaśniczych można znaleźć pod adresem: