SGSP współorganizatorem konferencji naukowej

11-12-2014

Konferencja naukowa „E-learningowy system kształcenia służb mundurowych w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa”, poświęcona nowoczesnym technologiom w kształceniu funkcjonariuszy oraz pracowników formacji mundurowych, odbyła się 4 grudnia br. w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Głównymi celami konferencji była diagnoza istniejącego środowiska nauczania online służb mundurowych, identyfikacja podstawowych potrzeb edukacyjnych w tym zakresie oraz projekt teoretycznego, zunifikowanego modelu kształcenia. W wymiarze praktycznym, obrady koncentrowały się na określeniu kierunku i zakresu wykorzystania platformy e-learningowej FESM (http://fesm.gov.pl), jako instrumentu nauczania on-line w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa, a także opracowaniu materiałów dydaktycznych kształcenia on-line dla służb mundurowych czy projekcie uruchomienia zajęć zdalnych w polskich uczelniach.

W wydarzeniu udział wzięli naukowcy mundurowi i cywilni oraz praktycy – przede wszystkim z zakresu bezpieczeństwa i obronności, z wyższych szkół i centrów szkolenia służb mundurowych w kraju.

Honorowy patronat nad konferencją objął  minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Organizatorem konferencji był Wydział Logistyki Wojskowej Akademii Technicznej oraz Inspektorat Systemów Informacyjnych DG RSZ, zaś w gronie współorganizatorów znalazły się: Akademia Obrony Narodowej, Akademia Marynarki Wojennej, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Wyższa Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej, Forum Edukacyjne Służb Mundurowych.

Naszą Uczelnię reprezentowali podczas Konferencji pracownicy Centrum Edukacji Niestacjonarnej przez Internet. Na stoisku promocyjnym SGSP prezentowany był dorobek naukowy Uczelni a także sprzęt wykorzystywany w działalności dydaktycznej tj. drukarka 3D, która wzbudziła duże zainteresowanie uczestników wydarzenia.

Referat wygłoszony przez mł. bryg. J.Szewczyk nt. „E-learningowych rozwiązań edukacyjnych  w obszarach OC, OL i ZK” pokazał dobre praktyki i właściwą drogę, którą idziemy w kształceniu na odległość oraz stał się zaproszeniem do udziału w Panelu dyskusyjnym nt. „Szans i zagrożeń w wykorzystaniu nowych technologii w kształceniu żołnierzy i funkcjonariuszy”.

Po zakończeniu konferencji, podczas spotkania przedstawicieli Sygnatariuszy Forum Edukacyjnego Służb Mundurowych, omówiono plany dalszej współpracy i wybrano Koordynatora Forum na  rok 2015, którym został ppłk. Dariusz Poczekalewicz z Akademii Obrony Narodowej.