Spotkanie w Belwederze z Prezydentem RP

01-12-2015

W niedzielę, 29 listopada 2015 w ramach obchodów Dnia Podchorążego odbyło się w Belwederze spotkanie przedstawicieli uczelni mundurowych, w tym władz i podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z Prezydentem RP − Andrzejem Dudą, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego − Pawłem Solochem, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariuszem Błaszczakiem i Ministrem Obrony Narodowej − Antonim Macierewiczem.

− Dziś spotykamy się właśnie dlatego, żeby uczcić − z jednej strony pamięć tych, którzy zostali zwyciężeni, ale nie ulegli, ale z drugiej strony także, by kontynuować wielką i piękną tradycję, która narodziła się w II RP − tradycję spotkań Prezydenta Rzeczypospolitej, a wcześniej Naczelnika Państwa tu w Belwederze. Żeby pokazać jedność i łączność najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej z młodymi szeregami polskiej armii - z podchorążymi, z przyszłymi oficerami − mówił Prezydent.

Prezydent RP Andrzej Duda wyróżniającym się podchorążym złożył gratulacje i wręczył okolicznościowe upominki. Wyróżnienia otrzymali dwaj podchorążowie z SGSP: ogn. pchor. inż. Łukasz Jędrzejewski SD-P9 oraz ogn. pchor. Piotr Piątek SP-PK12.

Niedzielna uroczystość odbyła się w 185. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego.

Dzień Podchorążego ustanowiono na pamiątkę wydarzeń nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa podchorążych pod wodzą Piotra Wysockiego rozpoczęła powstanie listopadowe atakiem na Belweder, siedzibę wielkiego księcia Konstantego, dowódcy armii Królestwa Polskiego. Wydarzenie to rozpoczęło powstanie listopadowe.

W przeddzień, w ramach obchodów Dnia Podchorążego, delegacja uczelni złożyła wiązankę kwiatów przed popiersiem przywódcy powstania listopadowego por. Piotra Wysockiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

(Zdjęcia z Belwederu: Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska / Kancelaria Prezydenta RP)