Spotkanie z zagranicznymi ekspertami poświęcone chorobom zawodowym wśród strażaków

20-11-2015
Autor: Opracowanie: Biuro Współpracy Międzynarodowej KG PSP

9 października 2015 r. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej we współpracy ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie zorganizowały spotkanie z uznanymi ekspertami z Danii, Kanady, Norwegii i Szwecji poświęcone analizowaniu i zapobieganiu chorobom zawodowym wśród strażaków. Spotkanie otworzył zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Marek Kowalski.
Goście, którzy odpowiedzieli na polskie zaproszenie to doświadczeni strażacy i lekarze, którzy zidentyfikowali zwiększone zagrożenie zachorowaniem na nowotwory i inne choroby wynikające ze specyfiki i środowiska służby strażaka. W swoich krajach wprowadzili oni również działania edukacyjne i procedury ograniczające kontakt strażaków z czynnikami kancerogennymi, a także promowali uchwalenie legislacji uznającej nowe rodzaje chorób zawodowych i wskazującej procedury odszkodowawcze.

W spotkaniu udział wzięli zagraniczni goście, a wśród nich: Alex Forrest (Kanada) - Prezydent Stowarzyszenia Strażaków Winnipeg (UFFW) i członek zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Strażaków (I.A.F.F.); Mikael Svanberg (Szwecja) - Międzynarodowy Sekretarz Stowarzyszenia Związków Zawodowych Strażaków Europejskich (EFFUA); Tommy Kjær (Dania) - Przewodniczący Duńskiej Organizacji ds. Nowotworów wśród Strażaków; dr Tom Kr. Grimsrud (Norwegia) - Starszy Analityk Medyczny Departamentu Badań Norweskiego Rejestru Nowotworów, Instytut Badań nad Nowotworami wśród Społeczeństwa.

Specjalnymi gośćmi spotkania byli również przedstawiciele niemieckiej Federalnej Służby Pomocy Technicznej (THW) na czele z jej Prezydentem Albrechtem Broemme, a także delegaci francuskiej Dyrekcji Generalnej ds. Bezpieczeństwa Cywilnego i Zarządzania Kryzysowego (DGSCGC), której przewodniczył płk Philippe Nardin - Szef Misji ds. Międzynarodowych.

Materiały ze spotkania: prezentacje wygłoszone przez gości zagranicznych oraz filmy z wystąpieniami gości zagranicznych.