STAŻ SPECJALISTYCZNY PODCHORĄŻYCH SGSP W BERLINIE

21-12-2014

W dniach 23.11 – 07.12.14 r. dwóch podchorążych SGSP (st. sekc. pchor. Jakub Czaplicki z kompanii III oraz sekc. pchor. Mateusz Młodzianowski z kompanii II) odbyło staż specjalistyczny w jednostkach berlińskiej Straży Pożarnej. Główny pomysłodawca i organizator praktyk pan dr Peter Wagner spotkał się z podchorążymi w pierwszym dniu pobytu w Berlinie i przedstawił plan ich tegorocznego stażu.

Podczas  stażu studenci mieli możliwość poznania struktury straży pożarnej w stolicy Niemiec, a uczestniczenie w akcjach ratowniczo-gaśniczych w roli obserwatorów pozwoliło im na zapoznanie się z różnicami  w taktyce oraz w organizacji działań ratowniczych.

Dwutygodniowy staż obejmował m.in.:

- uczestniczenie w szkoleniu z zakresu zagrożeń atomowych, biologicznych, radiologicznych i chemicznych w Helmholtz-Zentrum Berlin

- zapoznanie się z zasadami funkcjonowania organizacji i funkcjonowania zarządzania kryzysowego na szczeblu lokalnym (wizyta w Centrum Zarządzania Kryzysowego)

- wizytę w różnego rodzaju obiektach budowlanych zwracając uwagę na zabezpieczenia przeciwpożarowe

- obserwowanie ćwiczeń w jednostkach oraz zasad szkolenia strażaków

- służby z oficerem operacyjnym jednej z dyrekcji Berlina oraz jako ratownicy- obserwatorzy.

Uczestniczenie w ww. stażu specjalistycznym to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z organizacją berlińskiego systemu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

Cenne doświadczenie, wiedza teoretyczna i praktyczna zdobyta podczas tego okresu z pewnością będzie owocować podczas dalszej służby w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.